EU na kusy? Výhry Trumpa se bojí tak, že uvažují o jaderných zbraních

24.04.2024 11:14 | Zprávy

Politico přináší analýzu možného vlivu druhého prezidentského období Donalda Trumpa na Evropu s titulkem Jak by mohlo druhé Trumpovo prezidentství roztrhat Evropu na kusy. Po jeho vítězství v amerických prezidentských volbách by se mohlo změnit geopolitické prostředí kontinentu. Trump by totiž pravděpodobně prosazoval agresivnější politiku vůči Rusku a Ukrajině, což by mohlo rozdělit evropské lídry. Navíc by mohlo dojít k oslabení transatlantických vztahů, což by Evropě přineslo značné výzvy v oblasti obrany a zahraniční politiky. Jednota Evropy by se tak stala klíčovým faktorem pro řešení těchto výzev.

EU na kusy? Výhry Trumpa se bojí tak, že uvažují o jaderných zbraních
Foto: FOX News
Popisek: Donald Trump v televizi FOX

Server POLITICO přichází s rozborem, jak by vypadala Evropa, kdyby druhé kolo prezidentských voleb ve Spojených státech amerických vyhrál Donald J. Trump. Článek server vydal s titulkem Jak by mohlo druhé Trumpovo prezidenství roztrhat Evropu na kusy.

„Většina evropských lídrů doufala, že se tohoto okamžiku nikdy nedočká. Je to 7. listopadu 2024, dva dny poté, co Donald Trump v amerických prezidentských volbách porazil Joea Bidena, a tento budoucí prezident už oznámil, že donutí Ukrajinu uzavřít mírovou dohodu s Ruskem a podstoupit území, která Kreml prohlašuje za svá,“ píše Politico v úvodním odstavci článku.

Podle osob obeznámených s myšlenkami bývalého prezidenta se Trumpův plán pro Ukrajinu již rýsuje. Chtěl by Zelenského přimět k odstoupení Krymu a části Donbasu, aby přesvědčil ruského prezidenta Vladimira Putina k ukončení války.

Evropští lídři by byli zmatení, nevěděli by co dělat a jak reagovat. „Mohou tváří v tvář Trumpově odporu dát Kyjevu cokoli, jak se dohaduje skupina lídrů seskupená kolem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona? Měli by následovat maďarského premiéra Viktora Orbána a uvítat Trumpovu iniciativu na ukončení konfliktu? Nebylo by lepší spolupracovat s Washingtonem a pomáhat utvářet dohodu, jak neustále tvrdí německá a italská delegace? A hlavně, jak mohou vedoucí představitelé kontinentu zabránit tomu, aby ostrý obrat v zahraniční politice USA rozdělil jejich země?“ popisuje server Politico některé otázky, které by se lídrům Evropy honily hlavou po Trumpově zvolení.

Celkově by návrat Donalda Trumpa do Bílého domu představoval jednu z největších zkoušek transatlantických vztahů v poválečné historii a existenční riziko pro jednotu Evropy. Napětí ohledně budoucí spolupráce se Spojenými státy americkými rozděluje Evropu v otázkách obchodní politiky, změny klimatu i obrany evropského území.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Každá loupežnická tlupa,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 24.04.2024 12:31:07
kdejaký zločinecký syndikát nebo jakýkoli krutý politický systém si nade vše cení jednotu vlastních řad. Není divu, že EU má rovněž největší péči o to, aby se nenarušila její jednota.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Obětovat kus Ukrajiny? Trumpův ministr jel do Ruska. Velké jednání

13:30 Obětovat kus Ukrajiny? Trumpův ministr jel do Ruska. Velké jednání

Agentura Reuters píše, že v administrativě prezidenta USA se prohlubuje rozkol v otázce, jak řešit r…