EU nám přiškrtila dotace. Opravdu hodně

13.01.2014 7:07 | Zprávy

Podle informací deníku MF Dnes se Česko potýká s největšími problémy s evropskými dotacemi od roku 2012, kdy byly úplně zastaveny. Pozastavení dotací se nyní týká „operačního programu Podnikání a inovace", který spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu. Druhým je „Regionální operační program Střední Čechy", který doplácí na dědictví exhejtmana Davida Ratha.

EU nám přiškrtila dotace. Opravdu hodně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rozkutálí se evropské dotace?

Úřady potíže dosud tajily. V obou programech jde dohromady o 100 miliard korun. Informaci deníku potvrdila jak Evropská komise, tak Ministerstvo pro místní rozvoj. „Komise zjistila několik problémů, které je třeba vyřešit, než bude možné proplácet další projekty," sdělila mluvčí komise Annemarie Huberová.

O zastavení podnikatelského programu se prý Češi dozvěděli už v srpnu loňského roku, kdy úřady dostaly zprávu od Evropské agentury pro boj proti podvodům OLAF. „Byly zjištěny nedostatky v řídícím a kontrolním systému," uvedl mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Marek Ženkl.

Podle neoficiálních informací je jádrem problému fakt, že ministerstvo svěřilo kontrolu Hospodářské komoře. Už v tom může být podle MF Dnes střet zájmů, protože desítky podniků, které dotace inkasují, jsou členy komory.

Za potížemi stojí Rathova kauza

V druhém případě zastavilo Regionální program Střední Čechy Ministerstvo financí poté, co byl zadržen tehdejší hejtman kraje David Rath, kterého státní zástupce obvinil z korupce právě v souvislosti s čerpáním evropských dotací.

„Evropská komise kritizuje některé postupy v oblasti výběrových řízení a požaduje korekci, která po přepočtení tvoří cca 300 milionů korun," uvedl Marek Ženkl z Ministerstva pro místní rozvoj.

Podle ředitele regionální rady Tomáše Novotného je toto stanovisko Evropské komise už překonáno. Dalšímu jednání má napomoci i fakt, že Středočeši už nepožadují proplacení tří projektů na nákup zdravotnických přístrojů, které jsou součástí spisu stíhaného Ratha.

Pokutu 300 milionů přesto hodlá Brusel udělit za jiné projekty, například za největší středočeský nákup přístrojů pro nemocnici v Kladně. Zakázku vypsal ještě tehdejší hejtman Petr Bendl (ODS).

V obou programech proplatila Evropská komise pouze třetinu slíbených peněz, podle ministerstva ale nemusí další zdržení znamenat, že Česká republika o peníze přijde. Projekty může prozatím financovat stát a komisi je vyúčtovat až do konce roku 2015.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kam se nacpal Ondřej Vetchý komunistovi? Už je mi protivnej, vzkazuje Jan Schneider

10:14 Kam se nacpal Ondřej Vetchý komunistovi? Už je mi protivnej, vzkazuje Jan Schneider

Analytik a signatář Charty 77 Jan Schneider se vysmál herci Ondřeji Vetchému a naznačil, kam přesně …