Odstavíme uhelné elektrárny, tak můžeme elektřinu, kterou z uhlí vyrábíme, nahradit elektřinou z dalších zdrojů. Tohle by prý měli slyšet politici především v Praze, kteří o zastavení činnosti uhelných elektráren nakonec rozhodnou. „My si myslíme, že je třeba vytvářet nějaký permanentní tlak,“ vzkázala politikům dáma.
Své vzkazy směřovala především směrem k tzv. uhelné komisi, která má o spalování uhlí v Česku jednat. Je proto ráda, že probíhají pravidelné páteční stávky za zlepšení klimatu. Před pár lety si nikdo podobné protesty takřka nedokázal představit, ale teď se zdá, že toto téma téměř každý týden někdo odvážně zvedá. Tak to alespoň vidí Dombrovská.
„Na osobu máme čtvrté největší emise CO2, což znamená, že my spotřebováváme opravdu velké množství energie. My musíme hlavně snížit spotřebu,“ zdůraznila ekologická aktivistka.
Pokud to neuděláme, zničíme si prý životní prostředí natolik, že se nebude dát na planetě Zemi dále žít. Uznala, že největšími znečišťovateli jsou USA nebo Čína, ale Evropa by prý měla jít těmto zemím příkladem a nevymlouvat se na to, že Česko samo nic nezmůže. To je velmi nebezpečný postoj, protože nás to může vést k tomu, že nebudeme měnit své chování.
„Já si myslím, že je opravdu důležité, aby se ve veřejném prostoru objevovaly opravdu odvážné návrhy, jestli to (odklon od uhlí) nemůžeme udělat dřív než v roce 2030,“ předestřela svou představu Dombrovská.
Nakonec prozradila, že doufá, že téma klimatické změny bude zcela zásadní už u příštích sněmovních voleb. „Já doufám, že se to stane u příštích voleb,“ pravila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp