Ekonom varuje: Pokud se opravdu prosadí zelené plány Evropské komise, držte si peněženky

03.12.2019 18:15 | Zprávy

Ekonom Lukáš Kovanda se v rozhovoru pro Český rozhlas vyjádřil jak k auditní zprávě o údajném střetu zájmů českého předsedy vlády Andreje Babiše, tak k plánům Evropské komise v boji proti klimatickým změnám. Pokud bylo opravdu řečeno, že premiér je ve střetu zájmů, Česku hrozí, že bude do evropských fondů vracet stovky milionů korun. A pokud Komise prosadí své „zelené plány“, dojde prý ke drastickému útoku na peněženky všech občanů.

Ekonom varuje: Pokud se opravdu prosadí zelené plány Evropské komise, držte si peněženky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Pokud Evropská komise s konečnou platností konstatovala, že Andrej Babiš zůstává po vstupu do politiky i nadále ve střetu zájmů, může dojít k tomu, že budeme vracet stovky milionů do evropského rozpočtu nebo nedostaneme peníze na projekty Agrofertu, které již byly přislíbeny. „To znamená, že by Agrofertu nakonec více platil český daňový poplatník,“ řekl jasně Kovanda v rozhovoru pro Český rozhlas. Definitivní rozhodnutí, o kolik půjde peněz, může však padnout za mnoho měsíců, třeba i za rok.

A má právo Evropská komise do dotací pro Česko mluvit? Předseda vlády Babiš tvrdí, že na to právo nemá, že české zákony lze vykládat v Česku. Kovanda však v rozhlase oponoval, že jde o evropské peníze, takže do nich Evropská komise má co mluvit.

Kromě auditu Evropské komise se ekonom věnoval i boji proti globálnímu oteplování. Nová Komise s Ursulou von der Leyenovou v čele vyhlašuje, že chce z EU postupně – do roku 2050 – udělat uhlíkově neutrální ekonomiku, jenže podle Kovandy se to snadno řekne a hůře udělá. V praxi to totiž bude znamenat drastický zásah do života všech občanů EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Naše rakety jsou efektivní, tvrdí americký generál. „Jo, zničili Rusům pláž,“ ozvalo se

8:20 Naše rakety jsou efektivní, tvrdí americký generál. „Jo, zničili Rusům pláž,“ ozvalo se

Generál Christopher Cavoli, vrchní velitel amerických a spojeneckých sil NATO v Evropě, během slyšen…