Ekonomka: Eurozóna osekaná? Ano, o Řecko, Španělsko a Portugalsko

23.08.2011 12:46 | Zprávy

Pokud eurozónu bude nutné „očistit“ od některých zadlužených zemí, pak to podle Ilony Švihlíkové z Vysoké školy ekonomické bylo o Řecko, Španělsko, Portugalsko a možná i Itálii. Švihlíková to řekla v rozhovoru pro Rádio Česko.

Ekonomka: Eurozóna osekaná? Ano, o Řecko, Španělsko a Portugalsko

O možném zeštíhlení eurozóny se již začíná hovořit pomalu i nahlas. A to proto, aby se zachránila ekonomická rovnováha Evropské unie.

Rádio Česko upozornilo, že v pondělí v rozhovoru pro televizi Bloomberg o takovém scénáři hovořil výkonný ředitel PIMCO, tedy největšího dluhopisového fondu na světě, Mohamed El-Erian. Podle něj skutečně jádro eurozóny by nakonec mohlo dát přednost zeštíhlení před zmiňovanou fiskální unií. To naznačuje i německé odmítání eurobondů, které jsou považovány za krok směrem k fiskální unii.

„Ať už se eurozóna rozhodne pro jakékoli řešení, mělo by být čisté a systémové. Ona si ale v této otázce EU nyní počíná jako chytrá horákyně, která ustupuje, tam něco přidá, ale takovéto řešení samozřejmě nemůže přesvědčit. Proto se znovu nastoluje ta otázka zeštíhlení eurozóny," upozornila k tomu ekonomka Ilona Švihlíková.  

Podle ní by šlo v případě zeštíhlení o odříznutí jižního křídla.  Jako první by tak přišly na řadu tyto země: „Počínajíc Řeckem a postupujíc dál ke Španělsku, Portugalsku a samozřejmě také Itálii."

„Řecko by návratem ke své národní měně mohlo provést hlubší devalvaci, což by jim ekonomicky pomohlo a rozhodně by to nebyla tak drastická politika jako tlak na snižování cen a především mezd. Ta ekonomika by se pak podle mého názoru s tím dokázala daleko lépe vypořádat," řekla dále Švihlíková. I tak by prý ale nadále přetrval problém s dluhovým zatížením. 

Nové euro by mohlo být „severské"

Někteří experti podle Švihlíkové prý tvrdí, že by bylo zeštíhlení náhradou za fiskální unii, která je ale věcí jasně spojenou s unií politickou. „Německo s Francií svými návrhy k ekonomické vládě tímto směrem jakoby jdou, podle mého názoru je ale méně pravděpodobná. Ledaže by se spojilo s již zeštíhlenou eurozónou,"  upozornila Švihlíková v této souvislosti.

Jak dále upozornilo Rádio Česko, Nick Beecroft ze Saxo banky údajně tvrdí, že nové euro bude ‚severské‘. Dostanou se tak do něj jen velké a vysoce důvěryhodné ekonomiky, a naopak nikdo ze střední a východní Evropy. Zeštíhlení eurozóny by ale podle Švihlíkové mnohem více přeneslo její koncentraci na Německo a okolí. 

„Česká republika je enormně silně napojená na Německo a je v jeho bezprostřední blízkosti. My patříme do gravitačního pole Německa a z tohoto hlediska by zavedení eura u nás bylo logické," dodala Švihlíková s upozorněním, že právě takovéhle řešení ale premiér Petr Nečas popírá. 

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…