Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) oznámil, že kabinet škrtne celých 38 miliard, kterými letos lidem a firmám dotuje náklady na přenos a distribuci elektřiny. „Z rozpočtových důvodů si to prostě daňoví poplatníci nemohou dovolit a my jsme zvolili v rozpočtu jiné priority než plošné dotování například regulovaných složek ceny elektřiny či plynu,“ řekl.
Vláda zároveň rozhodla, že přestane „za lidi a firmy“ platit zákonnou podporu obnovitelných zdrojů energie. Ušetří tak dalších 17 miliard. Lidé a firmy tak budou od ledna platit zhruba 600 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu. Domácnost s průměrnou spotřebou 2,5 megawatthodiny za rok tak podobně jako do konce září 2022 začne znova přispívat zhruba 125 korunami měsíčně.
„Mírný nárůst cen energií je pro domácnosti od 1. ledna možný. V tom horším scénáři může dojít k tomu, že si domácnosti připlatí trochu víc, než byla úroveň cenových stropů,“ připouští ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, že převedení části poplatku na obnovitelné zdroje energie zpět na odběratele odmaže letošní zlevňování dodávek energií a lidé tak od 1. ledna zaplatí za elektřinu víc.
Síkela tvrdí, že s členy vlády se v tématu podpory energií neshodoval. „Pokud se naplní scénář, na kterém se shodla většina členů vlády kromě mě... Pokud se jedná o to rozhodnutí, jak podporovat ceny energií v příštím roce, tak já jsem nehlasoval pro,“ řekl Síkela, že on nebyl za převedení poplatku na obnovitelné zdroje energie na odběratele a že navrhoval jiná opatření.
Zároveň Síkela upozornil, že současný systém, kdy stát letos plně hradil zmíněné poplatky, byl dál neudržitelný. „Je třeba si ale uvědomit, že v tomto roce český stát vynaloží na stabilizaci cen energií více než 110 miliard korun,“ poznamenal. A připomněl i „náklady na cenové stropy“, jejichž platnost by měla skončit na konci letošního roku.
Podle odhadu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) budou celkové náklady na podporu obnovitelných zdrojů v příštím roce asi 36 miliard korun. Z propočtů, které dostává od ERÚ, Síkela odhaduje, že průměrné domácnosti se od ledna 2024 zvýší cena elektřiny „do deseti procent“. „Myslím si, že to bude do deseti procent a pevně doufám, že pravdu mají moji optimističtější kolegové ve vládě, že to bude méně, nebo že k tomu navýšení vůbec nedojde,“ pravil ministr průmyslu a obchodu.
Místopředseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Radim Fiala zkritizoval, že vláda od 1. ledna 2024 změní plošné opatření ohledně poplatků za obnovitelné zdroje energie a že od zmíněného data zhruba polovinu výše oněch poplatků bude platil stát, druhou polovinu budou platit odběratelé energií. „Pan ministr nám tu říká, že na obnovitelné zdroje půjde celkem 36 miliard, stát z toho dá 9 miliard, to znamená, že se zvýší podíl finančních prostředků, které budou muset zaplatit lidé, aby to nemusel zaplatit stát. O to se lidem zvýší cena elektřiny v příštím roce, takže budou platit něco, co rozhodně nikdy platit nechtěli,“ vyčetl Radim Fiala vládě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.