Lipovská v rozhovoru rozebírala situaci, zda nás může Evropská unie donutit k tomu přijmout euro, když jsme k tomu povinni podle smluvních závazků. Podle jejích slov existují právní názory, které tvrdí, že nemůže.
„Ale já myslím, že nám v tom nedávno velmi silně pomohl německý Ústavní soud v Karlsruhe, který jednoznačně řekl: My nebudeme poslouchat to, co říká Evropská centrální banka, protože Evropský soudní dvůr a velká EU porušují své vlastní zákony a normy. A my přece, jako strážci práva, tím, že máme v naší legislativě unijní zákony, které jsou dokonce nadřazeny naší legislativě, nemůžeme jednat proti těmto zákonům. A když Unie proti svým zákonům jedná, my tak jednat nesmíme. Soud najednou řekl: Nechť Evropská centrální banka do tří měsíců zjedná nápravu a přestane porušovat unijní práva. To je absolutní průlom, kdy najednou jedna země si dovolila říct: Vy to tam nahoře děláte špatně, a my to dělat nebudeme. Tahle neposlušnost je fantastickým precedentem, který nám může nesmírně pomoci dále; nikde není psáno, že smlouva, ke které se přistoupilo, je smlouva neměnná,“ poznamenala Lipovská.
Dle jejích slov bychom se měli přestat na Unii dívat jako na něco morálně nadřazeného, ale přemýšlet nad ní jako nad rozmazleným, nevychovaným frackem, kterého musíme vychovávat, aby z pubertálního klacka nevyrostl dospělý klacek.
Stojí nám však EU za převýchovu? „V eurozóně nejsme, to nám za úsilí nestojí. A Unie nám za to stojí, nebo nestojí? Mně osobně ne. Ale já nemůžu prosazovat svůj názor pro 10,6 milionu občanů ČR. Takže stojí nám za to, nebo ne, stále znovu si začínat s týmž alkoholikem, feťákem, nevěrníkem, karbaníkem nebo s týmž gamblerem?“ uvedla Lipovská, podle níž bychom toto měli rozhodnout sami jako celek. Nikoliv jednotlivci. Ona sama tak vidí jedinou možnost v referendu.
A právě proto, podle ní, byla koronavirová krize užitečná, neboť se ukázalo, že lze naprosto všechno. „Vzpomeňme si, jak probíhala a nabíhala jednotlivá opatření, tak se říkalo: Tohle nikdy neudělají, přece nemohou zavřít kostely, nemohou zavřít školy. A ubývaly a ubývaly možnosti svobody, až jsme málem skončili u zákazu vycházení, byť to u nás nebylo tak striktní, jako v jiných zemích. Ukázalo se, že najednou lze bez požehnání Evropské komise zrušit Schengen. Šlo to, hranice šly zavřít,“ zdůvodnila Lipovská.
Zároveň apelovala na to, že je nesmysl obehnat ČR zdí, tvářit se, že jsme ostrov a že kolem nic neexistuje. „Potřebujeme spolupráci, ne jako frázi, ale jako realitu, v rámci Evropy a světa, samozřejmě že ano, ale tato spolupráce nesmí být vynucená, a musí být funkční. Nepotřebujeme být členem Unie jako v takovém manželském vztahu, kdy je jeden permanentně využíván a zneužíván druhým, nechci říct přímo znásilňován. My chceme mít vztah založen na opravdové lásce, přátelství nebo na opravdovém kamarádství,“ dodala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef