Euro v ČR? Rvačka. Stanjura „zamázl“ referendum. Schillerová ve varu

05.01.2024 16:20 | Monitoring

Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu vyzval k co nejrychlejšímu přijetí evropské společné měny. Jenže s přijetím eura v Česku to nebude tak snadné. Zvláště ne, když se vláda a opozice neshodnou na tom, v jakém stavu vlastně jsou veřejné finance. Nad touto otázkou svedli tvrdý boj ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a jeho předchůdkyně v úřadu za hnutí ANO Alena Schillerová. Vzájemně na sobě nenechali nit suchou. Schillerová hrozila mimo jiné i Ústavním soudem ČR. A to zdaleka nebylo všechno.

Euro v ČR? Rvačka. Stanjura „zamázl“ referendum. Schillerová ve varu
Foto: Screen vysílání ČT24
Popisek: Alena Schillerová a Zbyněk Stanjura

Stanjura konstatoval, že v tomto volebním období není přijetí eura aktuálním tématem. V tomto se s Schillerovou jednoznačně shodl.

„V tomto volebním období to předmětem jednání nebude. Naším úkolem je dát veřejné finance do pořádku tak, aby ta debata dávala smysl,“ konstatoval Stanjura.

„Pro hnutí ANO to není téma. My zastáváme tento názor dlouhodobě,“ zdůraznila Schillerová s tím, že ty české firmy, které chtějí, mohou účtovat v eurech a z hlediska eurozóny si usnadnit život, čili k přijetí eura není důvod.

Stanjura a Schillerová se shodli, že rozhodnutí o přijetí eura je čistě politickým rozhodnutím a podle Schillerové teď není důvod toto politické rozhodnutí dělat, protože některé země eurozóny jsou výrazně zadluženější než Česko. „Pokud máte vedle sebe Řecko a jiné vyspělé evropské země, kde je od roku 2012 přijat evropský stabilizační mechanismus, tak já nevím důvod, proč by se měli naši daňoví poplatníci podílet na zárukách zadlužených jižních států,“ kroutila hlavou Schillerová.

Stanjura doplnil, že by ani nenechal občany rozhodovat o přijetí eura v referendu.

„Já osobně jsem proti využívání referenda a nechci měnit názor jen podle toho, co by bylo zrovna výhodné. Já si myslím, že naše ústava je postavena na zastupitelské demokracii. My jsme nikdy zákon o referendu nepodporovali jako ODS. Myslím, že minulá vláda se pokoušela ten zákon přijmout. My jsme byli tehdy proti a jsme proti i dnes. Myslím, že je odpovědností politické reprezentace, aby takové otázky rozhodla,“ řekl Stanjura.

„Já si myslím, že jsme velmi konzervativní země. Myslím, že si vážíme vlastní měny, která v poslední době posílila k americkému dolaru. A myslím, že by v tomto mohli rozhodnout občané v referendu. … A my nemáme žádný nůž na krku, abychom teď museli euro přijímat,“ nechala se slyšet Schillerová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

"My jsme nikdy zákon o referendu nepodporovali jako ODS", Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJaroslav z Bystřice , 05.01.2024 19:19:31
Samozřejmě že NE. Přece si do těch vašich kšeftů s našimi penězi nenecháte kecat. To by tak hrálo aby si PLEBS hlídal SVOJE PRACHY.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…