Špicar uznal, že je nejprve třeba lidi přesvědčit, že přijetí eura je pro nás výhodné. Teprve potom je možné euro přijmout. „Politici by neměli rozhodovat o něčem, čeho se bojí 70 procent obyvatel,“ konstatoval host. Jedním dechem však dodal, že má českým politikům za zlé, že o euru nejraději vůbec nemluví. „Nechávají (občany) žít v zajetí nejrůznějších euromýtů a nesmyslů, které se naší společností šíří, zlobil se na premiéra Andreje Babiše (ANO) a další politiky.
Jeden z nesmyslů vyslovil ve studiu veřejnoprávní televize.
„To je strach, že přijetí eura znamená zdražování. Že dramaticky vzroste inflace. A to je nesmysl. To je euromýtus a Slováci jsou ti, kteří to zcela jasně a stoprocentně dokázali,“ prohlásil Špicar.
Pilný oponoval, že euro je mnohem víc projekt politický než ekonomický. „Ekonomicky moc smysl nedává,“ zaznělo z úst exministra financí.
Záporný vztah Čechů k euru je podle Pilného daný i nepříliš pozitivním vztahem Čechů k celé Evropské unii. Ačkoli nám členství v EU jednoznačně prospívá, Češi, Moravané a Slezané jsou k českému členství v EU často kritičtí.
Dalším argumentem proti přijetí eura je obava, že bychom museli platit řecké dluhy. To je podle Špicara legitimní argument, ale proti němu lze postavit jiný. Před pár lety na tom nebylo dobře Irsko, ostatní členové eurozóny mu pomohli, jak se říká, zpátky na nohy a dnes Irsko pomáhá ostatním zemím. Špicar upozornil, že i nám se může stát, že jednou budeme potřebovat pomoc, takže by od nás bylo správné, kdybychom teď pomohli např. Řecku.
Pilný namítl, že eurozóna v tuto chvíli nemá jasně narýsovanou budoucnost, takže my bychom její vývoj měli pečlivě sledovat, ale prozatím si ponechat svou měnu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp