Evropa uskuteční Green Deal a strhne i svět. Jiná cesta není, ujišťuje europoslanec Polčák

14.11.2022 21:28 | Komentář

Evropská unie míří k elektromobilitě – a europoslanec Stanislav Polčák (STAN) míní, že EU bude v zákazu spalovacích motorů vzorem pro zbytek světa. V rozhovoru pro iDnes.cz říká, že „jiná cesta není“, a vyzdvihl postupné odpojení se od závislosti na ruských surovinách.

Evropa uskuteční Green Deal a strhne i svět. Jiná cesta není, ujišťuje europoslanec Polčák
Foto: Daniela Černá
Popisek: Stanislav Polčák

Zákaz spalovacích motorů podle Polčáka v europarlamentu projde: „Myslím si, že ano, dohoda zde projde. Legislativa jde správným směrem, ale přikazovat stoprocentní nulové emise mi připadá proti technologickému pokroku,“ uvedl europoslanec. Členské státy Evropské unie se pod českým předsednictvím domluvily na nulových emisích u osobních automobilů a dodávek v roce 2035. Tu dohodu vcelku hodnotí jako správnou, protože obsahuje celou řadu ustanovení, které postupně vedou správným směrem.

Omezení výroby spalovacích motorů podle Polčáka přinese celou řadu benefitů. Dnes trpí aglomerace kolem velkých měst obrovskými environmentálními dopady na životní prostředí, na zdraví. Kolem silnic se pomalu nedá projít, málokdo chce dýchat exhalace z automobilů. A elektromobily cestu do práce a zpět v pohodě zvládnou a emise nevznikají. „Důležité však je, aby byly cenově přijatelné, dnes to tak není,“ říká Polčák, člen Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

  • Původní zdroj ZDE

K faktu, že při výrobě elektroaut jsme u některých komponentů závislí na surovinách z Číny, dodává: „Je to tak, bez kobaltu, mědi, kadmia nebo lithia je Green Deal mrtvý. Tyto surovinové potřeby zajistit musíme, jinak se ani žádný Green Deal ani balíček Fit for 55 neuskuteční,“ říká, že „se musíme spolehnout na surovinovou diplomacii“.

Dle jeho slov, Evropa v tomto směru bude vzorem pro zbytek světa: „Já jsem ale přesvědčen, že jiná cesta není. Dává dlouhodobý smysl i z hlediska závislosti právě třeba na Rusku, pokud posílíme obnovitelnou složku v rámci Evropy. Větší klimatická odpovědnost je nezbytný trend. Evropa zjevně pro celý svět působí jako vzor cílů,“ domnívá se Polčák.

Důležité podle něj je, aby Evropa měla v této věci spojenectví se Spojenými státy. „Jsem přesvědčen, že dva kontinenty dokážou strhnout i svět. Projevilo se to i v pařížské klimatické úmluvě, protože ten závazek dodržet své emisní limity státy učinily. A my v této věci nemůžeme polevit. Evropský přístup bude motivovat k inovacím a k tomu, aby se ostatní státy postupně přidávaly,“ vyjádřil svůj názor s tím, že „nemají-li nás budoucí generace proklít, musíme být inovátory a lídry“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Lhář Fiala urazil inteligenci občanů, čeká ho porážka

12:05 Zeman: Lhář Fiala urazil inteligenci občanů, čeká ho porážka

Exprezident Miloš Zeman byl hostem Partie moderátorky Terezie Tománkové na CNN Prima News. Nenechal …