Evropan Rouček: Životní úroveň v Rusku se vrátí o desetiletí zpět. Prohrálo na generace dopředu

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

04.03.2022 20:25 | Komentář

EVROPAN LIBOR ROUČEK K brutální agresi, „jaká tady od dob Hitlera nebyla“, hovoří bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. K projektu Nord Stream 2 také říká: „Rusové nejenže dodávali plyn, ale vlastnili i roury a zásobníky v Německu. Jen to dokazuje, jak se Němci snažili o spolupráci, jak jim věřili. To všechno Rusko prohrálo. Prohrálo na generace dopředu.“ Sám dobře ví, co znamená život uprchlíka a může mluvit z osobní zkušenosti.

Evropan Rouček: Životní úroveň v Rusku se vrátí o desetiletí zpět. Prohrálo na generace dopředu
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

„Máme týden po invazi a výsledky ruské agrese vůči Ukrajině jsou katastrofální. Máme již několik rozbitých měst, tisíce mrtvých jak na straně ukrajinských civilistů, tak ruských vojáků. Invaze je protiprávní, v rozporu se všemi normami a principy mezinárodního práva,“ říká bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.

„Je to výraz ruské frustrace z rozpadu Sovětského svazu, ztráty impéria a zoufalých pokusů nějakým způsobem ho obnovit. Jak vidíme na odporu Ukrajinců jak ozbrojeném, tak morálním, Rusové nikdy nedosáhnou cíle, kterého by dosáhnout chtěli. Výsledek je tragický. Je to tragédie pro Ukrajinu, Rusko, pro nás všechny,“ konstatuje. Nejrozumnější by teď bylo zastavit boje, vyjednat mír a začít žít zpátky relativně normálním životem. „Nikdo na invazi nevydělá,“ dodává s tím, že životní úroveň v Rusku se vrátí o desetiletí zpátky. „I z toho důvodu, že Rusko bylo odkázáno na západní technologie, nejen na spotřební zboží, jako jsou auta a výbava do domácností, ale také technologie do těžebních zařízení, do celého plynárenského a ropného průmyslu. Pod sankcemi jsou aerolinky. Nebudou jim dodávána letadla, náhradní díly atd.,“ vypočítává Rouček.

Jako bývalý místopředseda Evropského parlamentu, má co říct k pozici Evropské unie. „Rusko se roky snažilo rozdělit Evropskou unii, rozložit společnosti v jednotlivých zemích, země mezi sebou, oddělit Evropu od Ameriky. Dosáhlo pravého opaku. Západ nikdy nebyl tak sjednocen jako nyní. Opět Rusko v cílech neuspělo. Opak je pravdou,“ uvedl Rouček. Zdůraznil, že nejde o krátkodobou reakci. „Bude taková minimálně dvacet nebo třicet let dopředu. Naprostá většina Čechů vidí, že je to brutální agrese, jaká tady od dob Hitlera nebyla. Češi si mohou vše srovnat s rokem 1938. Reakci hitlerovského Německa s dnešní reakcí Putinovského Ruska. Princip je stejný. Naprosté pošlapání lidských práv pod záminkou, že jsou utlačováni krajané na hranici. Nastala invaze a rozbití země,“ říká.  

Navýšit zbrojní rozpočet? Dřív nepřijatelné

Rouček popisuje změny v přístupu Evropské unie. „Před měsícem by si nikdo nedokázal představit, že bude schopná organizovat a koordinovat finanční, ekonomickou pomoc a dokonce vojenské zásilky. Ještě před deseti dny bylo naprosto nepřijatelné, že Němci zvýší svůj zbrojní rozpočet. Stal se pravý opak. Němci hned rozhodli: Jsme v ohrožení, Rusům jsme příliš věřili,“ připomíná.

K projektu Nord Stream 2 dodává: „Rusové nejenže dodávali plyn, ale vlastnili i roury a zásobníky v Německu. Jen to dokazuje, jak se Němci snažili o spolupráci, jak jim věřili. To všechno Rusko prohrálo. Prohrálo na generace dopředu,“ říká Rouček. „Evropa se sjednotila, je schopná reagovat a koordinovat veškeré akce jak mezi sebou, tak se Spojenými státy a i v rámci Severoatlantické aliance. Jestli NATO po rozpadu Sovětského svazu a Varšavské smlouvy hledalo smysl své existence, nyní ho na dlouhá desetiletí a generace našlo,“ dodává.

Rouček: Postoj ČR je obdivován v zahraničí

Postoj České republiky je, jak říká Rouček, obdivuhodný. „Je obdivován i v zahraničí. Často se o něm například v Německu i na BBC, CNN mluví. Jak se země, které v uprchlické krizi 2015 nebyly schopné přijímat uprchlíky, zachovaly naopak. V Polsku je snad šest set tisíc uprchlíků, u nás zatím asi třicet tisíc. Nejde jen o pomoc státu, ale obětavost lidí. Jednotlivci, nevládní organizace vybírají peníze, posílají humanitární pomoc na Ukrajinu, pomáhají uprchlíkům tady. Jsou organizovány odvozy uprchlíků do vnitrozemí. Přístup je obdivuhodný. Myslím si, že to spojilo jak českou společnost, tak jsme si udělali dobré jméno na venek. Moc dobré jsme ho v minulých letech neměli. Nyní jsme sobě i Evropě dokázali, že jsme schopní i velkých obětí. Pomoc probíhá a probíhat bude,“ popisuje Rouček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

4:45 „Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

Je to největší příběh české politiky v letošním roce, současně se ale hodí na silvestra. Působení Ot…