„Pokud se ústavními a politickými mechanismy nepodaří zvrátit britské referendum o vystoupení z EU, Británie, která čelí nevlídnému postoji Bruselu, z Unie skutečně vystoupí – a to spustí proces rozpadu, během nějž svazek formálně unitárního státu opustí Skotsko a Severní Irsko. Ve druhé ze jmenovaných zemí podobný vývoj může obnovit občanskou válku, protože unionisté se s připojením k Irské republice nesmíří,“ upozornil Dolejší.
Z hlediska EU může brexit spustit domino dalších „exitů“. Nesmíme navíc zapomínat, že se ostrovní království stalo druhou nejsilnější ekonomikou v EU, Francie klesla až na třetí místo. Odchod Spojeného království zapříčiní, že EU klesne v celosvětovém srovnání až za USA a Čínu. Ještě hůř se odchod Velké Británie projeví v oblasti bezpečnosti, protože na ostrově najdeme nejsilnější evropskou armádu a výkonné tajné služby. Britská armáda navíc disponuje jadernými zbraněmi.
„Britská armáda by nepřežila rozpad země, zejména pokud by zahrnoval obnovení násilí v (Severním) Irsku a angažmá v této záležitosti, nemluvě o nacionalismu ve Skotsku, které bude nepochybně usilovat o vlastní ozbrojené síly (plány existují a byly publikovány). Bez ohledu na to, kam až nyní dospěje neblahá politická dynamika ve Francii, se projekty samostatného evropského balancování agresivního Ruska usilujícího o hegemonii na kontinentě brexitem přinejmenším odkládají o dekády,“ varoval autor.
Brexit ovlivní i politickou situaci ve Francii. Může vést k vítězství radikální Marine Le Penové z Národní fronty v prezidentských volbách roku 2017. Ale i pokud vyhraje Nicolas Sarkozy, EU nemá vyhráno, protože je k Unii kritický. A to není jediný francouzský problém.
„Evropa je sama slabá, jediná její zbylá bojeschopná armáda, francouzská, se nachází ve státě, který po Hollandově zákonodárné aroganci ve věci reformy pracovního práva stojí poprvé od roku 1968 takřka na pokraji občanské války. Při současných tempech změn v Bundeswehru se alarmující nedostatky nepodaří odstranit ani za dvě dekády a Polsko je již dnes v některých kategoriích vojensky silnější než Německo. Stručně řečeno, spojená Evropa postrádá alespoň jednu solidní úplnou armádu, která by zvládla projekty společné obrany integrovat a současně disponovala bohužel nezbytným jaderným deterentem,“ napsal Dolejší.
Evropě navíc schází moderní tanky a bez Británie i solidní loďstvo. Když si tohle všechno sečteme, zjistíme, že EU bude snadnou obětí pro Rusko, které zbrojí a modernizuje svou armádu. Schopnost bránit své území ukazuje sílu daného uskupení a podrobnější pohled na EU nám ukazuje, že nás čeká několik desítek let ruské dominance v Evropě. Spojené státy daly opakovaně najevo, že se hodlají více zabývat svými vlastními záležitostmi. Vrací se období izolacionismu.
Co s tím? Evropská unie by měla umožnit výraznější participaci občanů na veřejném dění, ale současně by měla pečovat o vzdělávání mas, aby lidé opravdu věděli, o čem hlasují, aby si snad podruhé nezvolili Hitlera, Gottwalda nebo brexit. Dolejší se však obává, že v celé Evropě nastane posun doprava, který bude znamenat posílení institucí na úkor občanů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp