Na půdě Evropského parlamentu se ve čtvrtek hovořilo o sjednocení legislativy ve věci verbálních projevů. Britská organizace The Free Speech Union okamžitě upozornila, že v obecné rovině asi každý slovní projev z nenávisti odsoudí, jenže případná ďábelskost takové legislativy je ukrytá v konkrétních detailech. Podle organizace se může stát, že takovýto zákon bude používán jako bič na lidi, kteří budou svobodně pronášet své někomu nepohodlné názory.
„Pro každého, kdo se zajímá o ochranu svobody myšlení a projevu, je součástí problému návrhu EK to, že řada různých podkategorií projevu je nyní často neobratně odepisována jako ‚nenávistné projevy‘,“ upozornila The Free Speech Union s tím, že za nenávistný projev by mohl být považován i pokud by někdo měl odlišný pohled na LGBT komunitu nebo na masovou imigraci.
Obdobně se vyjádřila také česká Společnost pro obranu svobody projevu.
„Pokud bude usnesení přijato, což není nepravděpodobné, jediné, co bude stát v cestě tomu, aby byly tyto pochybné kategorie projevů zařazeny na seznam zvlášť závažných trestných činů EU, bude hlasování v Radě Evropské unie. Tato kategorie projevů může být politickými elitami EU použita jako prostředek k ‚potírání‘ jakýchkoli forem projevu, které se jim z ideologických důvodů nelíbí,“ stojí v prohlášení společnosti.
Evropský parlament (EP) bude dnes, 18. ledna, hlasovat o usnesení, které navrhuje rozšířit seznam trestných činů v celé EU o všechny formy "trestných činů z nenávisti" a "nenávistných projevů".
— Společnost pro obranu svobody projevu (@SOS_projevu) January 18, 2024
Pokud bude usnesení přijato, což není nepravděpodobné, jediné, co bude stát v cestě… pic.twitter.com/HzRokAOBSV
Poté požádala veřejnost, aby sledovala českou vládu a viděla, jak se k této legislativě postaví.
U lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové, která v časech vrcholící migrační krize prosazovala přijetí 50 mladých lidi z válkou potenciálně ohrožených zemí bez doprovodu v Česku, je jasné, že přijetí této legislativy podporuje.
„Nenávistné projevy a trestné činy z nenávisti ohrožují hodnoty a práva Evropské unie. Každý den jsou lidé vystavováni urážkám, ponižování, násilí a diskriminaci off-line i on-line. Jak můžeme zabránit nenávistným projevům? Komise navrhla před dvěma lety rozšířit seznam trestných činů EU o tyto projevy, ale Rada dosud neudělala žádný krok k jejich přijetí. To je nepřijatelné. Rada musí co nejdříve rozhodnout o zařazení nenávistných verbálních projevů a trestných činů z nenávisti mezi trestné činy. Tím by se posílila ochrana obětí a potrestali by se pachatelé,“ napsala Šojdrová na sociální síti Facebook.
A ihned dodala, že je třeba zajít ještě dál. Podle jejího názoru je prostřednictvím této nové legislativy třeba chránit děti před kyberšikanou.
„Musíme také podporovat vzdělávání, osvětu a dialog o hodnotách tolerance, respektu a lidské důstojnosti. Musíme také bojovat proti dezinformacím, propagandě a nenávistným narativům, které šíří nenávist a strach. A musíme také chránit děti na internetu. Všichni si pamatujeme na Jackie Fox, která přišla o svou dceru kvůli kyberšikaně. Její dceři Nicole bylo jen 21 let, když si vzala život po tom, co nesnesla tíhu šikany. Jackie bojovala za nové zákony v Irsku, které chrání děti před kyberšikanou a trestají její pachatele. Potřebujeme podobné zákony v celé Evropě a rozšíření seznamu trestných činů EU o nenávistné projevy je prvním krokem,“ zdůraznila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.