List píše, že oproti návrhu Evropské komise chtějí europoslanci v rozpočtu schváleném na zasedání parlamentu, proběhlém tento týden, zvýšení na 160,7 miliardy eur. Tedy o 4,1 miliardy eur (asi 110 miliard korun) víc, než kolik je návrh bruselské komise. O tom, zda to tak zůstane, se teď bude mezi Evropským parlamentem a členskými státy EU několik týdnů vyjednávat.
Jak deník dále píše, větší část peněz požadovaných Evropským parlamentem má jít na podporu afrických a arabských zemí kolem Středozemního moře, kde jsou uprchlické tábory, nebo které jsou tranzitními zeměmi migrace či státy, odkud míří do EU významné množství přistěhovalců. Unie s těmito zeměmi vyjednává výměnu ekonomické podpory za pomoc při vracení a zadržování proudu migrantů do Evropy. Peníze se podle europarlamentu mají také přidat na boj s nezaměstnaností mladých, která je v západních zemích EU, a opět hlavně na jihu Evropy, velice vysoká. V Česku, kde je celková nezaměstnanost nízká, naopak nejde o vážnější problém.
List také upozorňuje, že v návrhu rozpočtu na příští rok schváleném Evropským parlamentem se na řešení migrační krize přesouvá významná část peněz z kohezních fondů, za něž se ve východní části EU staví například dálnice či železnice. Podle českých vládních představitelů však Česko, ale i další chudší státy EU, tyto peníze na infrastrukturu dostanou později zpět, a to v navýšených rozpočtech na kohezní programy v příštích letech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam