Evropský parlament chce se státy EU dojednat navýšení rozpočtu o čtyři miliardy eur. Kvůli uprchlíkům

29.10.2016 17:04 | Zprávy

Evropský parlament požaduje navýšit unijní rozpočet na příští rok o 4,1 miliardy eur oproti tomu, co navrhovala Evropská komise. Větší část peněz požadovaných Evropským parlamentem má jít na podporu afrických a arabských zemí kolem Středozemního moře, kde jsou uprchlické tábory, nebo které jsou tranzitními zeměmi migrace či státy, odkud míří do EU významné množství přistěhovalců. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Evropský parlament chce se státy EU dojednat navýšení rozpočtu o čtyři miliardy eur. Kvůli uprchlíkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

List píše, že oproti návrhu Evropské komise chtějí europoslanci v rozpočtu schváleném na zasedání parlamentu, proběhlém tento týden, zvýšení na 160,7 miliardy eur. Tedy o 4,1 miliardy eur (asi 110 miliard korun) víc, než kolik je návrh bruselské komise. O tom, zda to tak zůstane, se teď bude mezi Evropským parlamentem a členskými státy EU několik týdnů vyjednávat.

Jak deník dále píše, větší část peněz požadovaných Evropským parlamentem má jít na podporu afrických a arabských zemí kolem Středozemního moře, kde jsou uprchlické tábory, nebo které jsou tranzitními zeměmi migrace či státy, odkud míří do EU významné množství přistěhovalců. Unie s těmito zeměmi vyjednává výměnu ekonomické podpory za pomoc při vracení a zadržování proudu migrantů do Evropy. Peníze se podle europarlamentu mají také přidat na boj s nezaměstnaností mladých, která je v západních zemích EU, a opět hlavně na jihu Evropy, velice vysoká. V Česku, kde je celková nezaměstnanost nízká, naopak nejde o vážnější problém.

List také upozorňuje, že v návrhu rozpočtu na příští rok schváleném Evropským parlamentem se na řešení migrační krize přesouvá významná část peněz z kohezních fondů, za něž se ve východní části EU staví například dálnice či železnice. Podle českých vládních představitelů však Česko, ale i další chudší státy EU, tyto peníze na infrastrukturu dostanou později zpět, a to v navýšených rozpočtech na kohezní programy v příštích letech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…