„Myslím, že teď nastal pro Severní Makedonii skutečně klíčový čas na to, aby za devět dní Evropská rada potvrdila zahájení přístupových rozhovorů Severní Makedonie do Evropské unie,“ řekl Babiš. „Patnáct let se o tom mluvilo a je skvělé, že jste konečně našli společnou řeč s Řeckem,“ doplnil.
Podle Babiše evropští politici, kteří k tomu zemi vyzvali, slibovali, že poté budou zahájeny přístupové rozhovory. „Měli by a musí dodržet slovo. Pokud by se tak nestalo, bylo by to strašně demotivační pro vaše lidi a pro celý region,“ poznamenal český premiér. Přislíbil, že na podporu země vystoupí na Evropské radě. Vstup Severní Makedonie a Albánie do EU už dříve podpořili vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček či ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Zaev ocenil Babišovu podporu. Země podle něj splnila veškeré požadavky EU. Vstup do společenství by mimo jiné znamenal posílení hospodářství a investic do Severní Makedonie, míní. „My nežádáme, abychom se hned stali členem Evropské unie. Chceme, aby pokračovala motivace Evropské unie vůči Severní Makedonii a abychom zahájili přístupová jednání,“ řekl Zaev.
Doufá také, že český Parlament schválí protokol o přistoupení země k Severoatlantické alianci (NATO). „Doufáme, že všechny členské země schválí protokol před summitem v Londýně. To bude symbolická možnost, aby se oslavilo 70. výročí založení NATO tím, že přistoupí její 30. členská země,“ poznamenal Zaev. „Šestnáct států ratifikovalo váš vstup. Budu apelovat na kolegy v Parlamentu, aby tak učinila i Česká republika a abychom v prosinci, když bude summit NATO, mohli Severní Makedonii přijmout za člena,“ uvedl Babiš. Česko je podle něj připraveno pomoci Severní Makedonii s modernizací armády podle standardů aliance.
Babiš také uvedl, že v Severní Makedonii bude investovat 20 milionů eur (zhruba 520 milionů korun) firma Lokotrans. Se Zaevem se domluvili, že předseda severomakedonské vlády navštíví Česko. „Uděláme společný seminář se Svazem průmyslu a obchodu a Hospodářskou komorou, abyste představili, jaké podmínky by čeští investoři mohli dostat v Severní Makedonii, ale abychom také věděli, jaké výrobky Severní Makedonie vyrábí. Abychom zintenzivnili naši obchodní spolupráci,“ řekl Babiš.
Český premiér také ocenil vytrvalost a nasazení Severní Makedonie při uzavírání západobalkánské migrační trasy. Připomněl, že Česko zemi vypomohlo zhruba stovkou milionů korun a že má v Severní Makedonii od února 2016 policejní kontingent, v němž se vystřídalo kolem tisícovky policistů.
Babiše nyní čeká jednání s předsedou Shromáždění Talatem Xhaferim. Po obědě odjede k přechodu Bogorodica na hranicích s Řeckem, o situaci na něm bude jednat s ministrem vnitra Oliverem Spasovským. V podvečer premiér navštíví přijímací centrum pro migranty Vinojug ve městě Gevgelija na jihovýchodě Severní Makedonie. Setká se také s českými policisty, kteří pomáhají na makedonsko-řecké hranici. V současnosti jich tam je 40.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp