Exkluzivně na PL: Čínský velvyslanec promlouvá o vztazích mezi našimi zeměmi. Mimo jiné uvedl, co konkrétně Čínu zajímá

07.03.2019 20:46 | Zprávy

Česká společnost věnuje v poslední době větší pozornost rozvoji čínské ekonomiky. A to v mnoha oblastech. ParlamentníListy.cz v té souvislosti získaly jako jediné médium text velvyslance Čínské lidové republiky Zhanga Jianmina, ve kterém představuje situaci a budoucnost čínské ekonomiky a politiku otevírání se světu. Tento unikátní text nabízíme v nezkrácené verzi.

Exkluzivně na PL: Čínský velvyslanec promlouvá o vztazích mezi našimi zeměmi. Mimo jiné uvedl, co konkrétně Čínu zajímá
Foto: archiv redakce
Popisek: Velvyslanec Čínské lidové republiky Zhang Jianmin

Otevřenost a rozvoj Číny přinese další příležitosti pro vzájemně výhodnou spolupráci s Českou republikou

„Každý rok v březnu se v Číně koná plenární zasedání ‚Dvou shromáždění‘ (Všečínského shromáždění lidových zástupců a Čínského lidového politického poradního shromáždění). V jeho průběhu se v Pekingu shromáždí tisíce reprezentantů a členů, aby zhodnotili zprávu o činnosti vlády a poskytli návrhy a podněty pro budoucí ekonomický a sociální rozvoj Číny. Během zahájení plenárního zasedání před několika dny přednesl premiér vlády Li Keqiang zprávu o činnosti vlády, ve které učinil pevný závazek podporovat všestranné otevírání se světu a jasně prohlásil, že Čína jednoznačně usiluje o rozvoj s vysokou kvalitou. Další otevírání a rozvoj Číny přinese České republice i ostatním zemím ještě více příležitostí ke spolupráci.

Podpora všestranného otevírání se světu je pevným závazkem. Čína v posledních několika desetiletích učinila nepřehlédnutelné pokroky, které se opíraly právě o reformy a otevírání se světu. Prezident Xi Jinping při významných příležitostech opakovaně zdůraznil, že brány Číny se nezavřou, nýbrž se budou otevírat stále víc. Pouze otevřenost může přinést rychlejší pokrok, protekcionismus není řešením. Již v roce 2017 pronesl prezident Xi na zahájení výročního zasedání Světového ekonomického fóra, že protekcionismus je jako zavřít se v temné místnosti. Člověk má pocit, že unikl před větrem a deštěm, ale také se tím izoluje od slunce a vzduchu. Česká republika je vývozně orientovaná země. Čína a Česko pevně obhajují volný obchod, stavějí se proti obchodnímu protekcionismu a proti svévolnému uvalování cel a vytváření obchodních bariér. Premiér Li ve své zprávě také oznámil, že Čína povolí ve více oblastech podnikat čistě zahraničním subjektům, urychlí dosahování návaznosti na běžná mezinárodní pravidla mezinárodního obchodu, bude zvyšovat transparentnost politiky a konzistentnost při jejím vykonávání, vytvoří spravedlivé tržní prostředí s rovným přístupem a spravedlivou soutěží pro domácí i zahraniční podniky, bude posilovat ochranu legitimních práv a zájmů zahraničních obchodních subjektů a bude všestranně posilovat ochranu práv duševního vlastnictví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozpad světa Peheho, Klvani a Řezníčka. Klaus rozebíral, co přinese Trump

19:31 Rozpad světa Peheho, Klvani a Řezníčka. Klaus rozebíral, co přinese Trump

„Význam Trumpova vítězství vidíme jako obrovské zatřesení dnešním světem, které může dát šanci uvidě…