Protože budou předvoláváni klíčoví svědci z USA - například bývalý šéf Tatry Kopřivnice Ronald Adams nebo exmanažer firmy Duncan Sellars, případ zřejmě v lednu neskončí. "V každém případě vyslechneme v tomto termínu obžalované a určitě nějaké další svědky. Na základě výsledků zahájeného líčení se uvidí, kam dál zamíří dokazování," uvedl soudce.
Barták v minulosti z korupce obvinil Adamse
Barták se Smržem podle vyšetřování požadovali od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů, které měla firma při dodávce pro českou armádu. Barták chtěl údajně pět milionů dolarů (přes 80 milionů korun). Smrž, který ale nebyl schopen své sliby splnit, podle vyšetřování požadoval nejprve 100 milionů korun, později slevil na 20 milionů. Majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž je obžalován z pokusu o podvod, Barták pak z přijímání úplatku. Bývalý ministr tvrdí, že jde o vykonstruovanou záležitost.
V rámci kontraktu schváleného vládou automobilka armádě od března 2008 dodala 588 vozů v sedmi modifikacích za 2,7 miliardy korun. Původně měl kauzu projednávat Krajský soud v Ostravě, kvůli hospodárnosti a rychlosti řízení ho však Nejvyšší soud předal v létě do Prahy. V hlavním městě totiž bydlí většina svědků.
Barták naopak v minulosti z korupce obvinil Adamse, který v Bartákově kauze vystupuje jako svědek. Adams údajně na brněnském veletrhu nabídl tehdejšímu náměstkovi ministra obrany Bartákovi úplatek za to, že úřad zadá Tatře další armádní zakázky. Adamse ale nedávno Městský soud v Brně obžaloby zprostil. Protože se státní zástupce neodvolal, verdikt se stal pravomocný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp