Exministr: Černoši v USA? Vidím to jinak. A ukažme světu, že my jsme rozumnější

16.06.2020 9:12 | Zprávy

Slovenský matematik, konzervativní politik a bývalý ministr vnitra Slovenské republiky Vladimír Palko napsal deset poznámek k demonstracím, rabování a páchání násilí v USA, které vypukly po smrti černocha George Floyda. Udusil ho policista. Palko poukázal na to, co média často nezmiňují, když mluví o tom, že v USA bují rasismus namířený proti černochům.

Exministr: Černoši v USA? Vidím to jinak. A ukažme světu, že my jsme rozumnější
Foto: Screen ČT24
Popisek: Demonstranti v USA boří pomníky

V prvé řadě zdůraznil, že Západ se dnes ani nemůže shodnout na tom, co je rasismus. Tak či tak je podle Palka dobře, že rasismus již není využíván jako státní politika. Exministr však považuje za zvláštní, když někdo obviní celou bílou rasu z páchání různých zel, ale to se nebere jako rasismus.

„Dnes vás ideologická levice a její média označí za rasistu (a pamatujte, že v Americe nastavili tón), snad jen jako vtip vyslovený na účet člena jiné rasy. Naopak rasismus není nikdy obviněním bílé rasy z ničeho pro ně. Když levicová ikona Susan Sonntag označila bílou rasu za rakovinu, média jí tleskala,“ napsal bývalý šéf slovenského vnitra.

Poté zdůraznil, že Amerika se s rasismem namířeným proti černochům potýkala stovky let. V 60. letech 19. století kvůli tomu v Severní Americe zuřila občanská válka. Rasová segregace pak z hlediska zákona skončila v 60. letech 20. století. Rasové problémy trápí samozřejmě Spojené státy i dnes, ale tvrdit, že rasismus namířený proti černochům americké společnosti i dnes dominuje, je podle exministra zavádějící.

„Tvrzení, že američtí policisté ‚loví‘ černochy, je hysterické. Jako důkaz protičerného rasismu americké policie je skutečnost, že pravděpodobnost zastřelení černocha policií je výrazně větší než pravděpodobnost zastřelení bílého muže policií. Je ale také pravda, že mezi černochy je výrazně vyšší násilná kriminalita. Proto jsou černoši nadprůměrně zastoupeni v osadě amerických věznic. Ještě jsem nenarazil na argument o tom, proč fenomén výrazně vyšší kriminality mezi černochy nestačí k vysvětlení vyšší pravděpodobnosti zastřelení policií u černochů než u bílých. Pokud ho najdu, přijmu ho pokojně,“ uvedl Palko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

4:44 Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Jak se vyrábí dezinformace. Tak pojmenoval aktuální z řady komentářů pro Parl…