Experiment v mostecké ulici hrůzy. Jak z ghetta udělat „zónu pro slušné“? Radní prý otvírá Pandořinu skříňku. I Babišův poslanec měl co říct

27.06.2020 17:14 | Zprávy

„Ulici hrůzy“ v Mostě čeká experiment, který zřejmě v boji proti nepřizpůsobivým sousedům dosud nemá obdoby. Šéf speciálního výboru na zastupitelstvu prozradil, jak ‚vybydlet ghetto‘ a udělat z něj zónu pro slušné. Poslanec za ANO měl námitky, stejně tak i jeho kolegyně. Zelený politik vysvětlil, proč vnímá nápad jako otevření Pandořiny skříňky.

Experiment v mostecké ulici hrůzy. Jak z ghetta udělat „zónu pro slušné“? Radní prý otvírá Pandořinu skříňku. I Babišův poslanec měl co říct
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Průchod z ulice M. G. Dobnera na hlavní mosteckou třídu.

Má jít o recept, jak zbavit ghetta nálepky sociálně vyloučených lokalit, které jsou plné problémů, nepořádku a nedobrých mezilidských vztahů. Radní Jiří Nedvěd, který je šéfem městského výboru pro mapování a eliminaci negativních sociálních jevů, představil Memorandum o spolupráci s pronajímateli bytů. „Není to první opatření, které jsme zavedli.  Bezpochyby je to ale opatření ze všech nejdůležitější,“ řekl v úvodu politik, zvolený – stejně jako primátor – za hnutí ProMost. Díky memorandu mezi městem a majiteli bytů by chtěla radnice ovlivňovat, komu je byt pronajímán.

„Zatím jsme se snažili spíše o recesi, pardon – o represi, jak vůči problémovým nájemníkům, tak i vůči pronajímatelům. Spousta nájemníků po zavedení dosud přijatých opatření opravdu odešla a někteří majitelé prodali své nemovitosti. Bohužel, stav se brzy vrátil do původního stavu,“ konstatoval patovou situaci Nedvěd s tím, že momentálně neexistuje funkční nástroj, jak zamezit příchodu nových problémových nájemníků.

Majitele bytů nelze nutit, ale…

Co konkrétně chtějí po uzavření memoranda dělat?

Majitelům bytů bude doporučováno, aby ukončili nájemní vztah s osobami, které se opakovaně dopouštějí porušování domovního řádu a páchají přestupky. „Nemůžeme je ovšem k této spolupráci nutit. Nicméně po několika schůzkách máme zpětnou vazbu, že by sami rádi spolupracovali na zlepšení situace. Ale sami to nemají jak změnit. Problém je totiž v tom, sehnat do vyloučené lokality vhodného nájemníka,“ tvrdí politik.

A na to právě jeho výbor našel řešení. „Navrhujeme tedy, aby si město prázdné byty po všech problémových nájemnících dočasně levně pronajalo, než se sežene vhodný nájemník. Tím se zbavíme negativních sociálních jevů. O tuto lukrativní lokalitu v centru města pak bude opět zájem mezi slušnými lidmi, protože jim město bude schopno zaručit klidné bydlení,“ předpokládá.

Z nejhorší čtvrti může být nejžádanější

Jako pilotní projekt byla vybrána ulice M. G. Dobnera, která se v poslední době stala pověstnou značným počtem rizikových osob a páchaných přestupků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

23:01 Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

Podnikatel a miliardář Elon Musk stíhačky F-35 označil za zastaralé, drahé a špatně navržené. Podle …