„Pro klimatický summit v brazilském městě Belém se staví nová čtyřproudá dálnice protínající desítky tisíc akrů chráněného amazonského deštného pralesa. Cílem je usnadnit dopravu do města, které na konferenci v listopadu přivítá více než 50 tisíc lidí – včetně světových lídrů,“ uvedl server BBC.
Udržitelná dálnice
Brazilská vláda označila dálnici za „udržitelnou“, ale místní obyvatelé a ochránci přírody jsou pobouřeni dopadem na životní prostředí. Amazonský deštný prales totiž hraje zásadní roli při pohlcování uhlíku a zajišťování biologické rozmanitosti; odlesňování je tedy v rozporu se samotným účelem klimatického summitu.
Po obou stranách již částečně vybudované silnice se tyčí bujný deštný prales jako smutná připomínka toho, co tu kdysi bývalo. Podél cesty leží klády z kmenů pokácených stromů. Bagry a stroje prořezávají les a dláždí mokřady, které překážejí vozovce protínající chráněnou oblast.
Jak se budeme živit? Vláda se na nás vykašlala
Claudio Verequete, který bydlí asi 200 metrů od místa, kde silnice vyrůstá, si dosud vydělával sklizní plodů zdejších palem. Reportérů BBC ukázal zničenou mýtinu. „Máme po sklizni, všechno bylo pokáceno. Nevím, jak uživím rodinu,“ posteskl si a dodal, že žádnou náhradu od vlády nedostal, je tedy odkázán na vlastní úspory. Obává se, že výstavba silnice povede v budoucnu k ještě většímu odlesňování.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská