„Scénář permanentní občanské války je ten nejhorší,“ uvedla Eva Filipi v diskusi ve studiu spolku Svatopluk. Situaci na Blízkém východě zná lépe než kdokoliv jiný, protože v letech 2010 až 2023 působila jako česká velvyslankyně v Sýrii, předtím byla pět let chargé d'affaires v Iráku, stejně dlouhou dobu jako velvyslankyně v Libanonu a v období 2004 až 2010 pracovala ve stejné pozici v Turecku.
Uvedla, že situace v regionu, kde hraje významnou roli Turecko, částečně také Izrael, Rusko s Íránem a nepochybně i Saúdská Arábie, vůbec není jednoduchá a přehledná.
Evropa zasažena v nedbalkách
Moderátor diskuse, zakladatel spolku Svatopluk, profesor mezinárodních vztahů a bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák řekl, že k pádu Asadova režimu došlo ve chvíli, kdy se zdálo, že situace v regionu se stabilizuje.
„Evropa byla zasažena v nedbalkách,“ souhlasila Filipi. „Nikdo to nečekal. Možná Washington,“ dodala. Náhlý obrat si vysvětluje jako důsledek předchozí dohody s Asadem. „Říkalo se, že vojáci nechtěli bojovat. Spíš dostali pokyn,“ vyjádřila svůj názor znalkyně blízkovýchodní problematiky.
Naprosto nekontrolovatelné procesy
K situaci se vyjádřil také právník Petr Markvart, působící v oblasti zahraničního obchodu. Na Blízkém východě prožil šest let, v současné době žije a působí v západní Africe.
Markvart připomněl, že na vývoj v Sýrii mají vliv především tři ekonomické mocnosti – Saúdská Arábie, Turecko a Írán. „V poslední době docházelo k uvolňování napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem, jak s hrůzou zjistil Washington, spojenec Saúdské Arábie. Írán podporoval šíitské skupiny, zatímco Saúdská Arábie sunnitské. Turecko sledovalo své zájmy, především bezpečí jižní hranice, kterou napadali Kurdové. Rusko zprostředkovalo dohodu v Soči, jejímž cílem mělo být vytvoření nárazníkového pásma. Teď v Sýrii probíhají naprosto nekontrolovatelné procesy,“ shrnul vývoj situace.
Sýrii vede terorista
Filipi uvedla, že ropa se v Sýrii stále těží a prodává a Američané početně posílili svou vojenskou přítomnost. Současný vůdce země Ahmad Šara, známý také pod bojovým jménem Abú Muhammad Džulání, je podle bývalé velvyslankyně terorista. „Jak by řekli Američané, je to bastard, ale náš bastard,“ uvedla se značnou dávkou nadsázky. „Tohle nemůže dopadnout dobře, že by terorista zavelel a celá země byla happy,“ dodala Filipi.
Ahmad Šara se podle Markvarta radikalizoval v Saúdské Arábii, odešel bojovat proti Američanům, dlouhou dobu strávil v internačním zařízení. „Snad dva roky. Tam se radikalizoval ještě víc,“ uvedl Markvart.
V roce 2011 se Ahmad Šara vrátil do Sýrie a bojoval proti režimu v jednotkách podporovaných Turky, postupně se vypracoval do čela hnutí odporu. Filipi připomněla, že strýc současného vůdce pracoval pro Asada.
Američané tam nejspíš zůstanou
Středobodem problému se teď podle Markvarta stanou Kurdové. „Všichni budou chtít ten olej, protože vidí, že to jsou peníze,“ říká právník, obchodník a znalec Blízkého východu.
A jak se situace v Sýrii vyvine? Filipi předpovídá, že ačkoliv v průběhu prvního prezidentského mandátu Donalda Trumpa Američané zvažovali možnost opustit Sýrii, teď k tomu pravděpodobně nedojde. „Tehdy to Trumpovi deep state nedovolil,“ uvedla Filipi.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská