Expert na hackerské útoky tepal ministra Petříčka. Pořádně

14.08.2019 19:50 | Zprávy

Moderátorka Marie Bastlová ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu přivítala odborníka na kybernetickou bezpečnost Tomáše Flidra ze společnosti Deloitte, který konstatoval, že na počítače českého Ministerstva zahraničí mohla zaútočit Ruská federace. Ostatně by to nebyl první případ takového útoku. Není přitom bez zajímavosti, že největší země na světě neváhá k podobným útokům využít i kyberzločince.

Expert na hackerské útoky tepal ministra Petříčka. Pořádně
Foto: syscom.co.za
Popisek: Software - ilustrační foto

„Na počítačové systémy Ministerstva zahraničí ČR v červnu zaútočil cizí stát,“ zahájila pořad Bastlová. Flidr okamžitě oznámil, že ho útok nijak zvlášť nepřekvapil, protože se to nestalo poprvé. Otázka prý je, kdo za útokem stojí, protože zatím nebyly zveřejněny žádné důkazy. Fakt, že si útočníci vybrali počítače Ministerstva zahraničí, naznačuje, že za útokem mohla stát ruská vojenská tajná služba GRU. „Výběr cíle naznačuje, že by to mohl být tento útočník,“ pravil v rozhlase host.

„Tady v tom případě to pravděpodobně budou přímo zaměstnanci (GRU). Ruská federace má poměrně velký potenciál, jak mobilizovat k těmto aktivitám různé složky společnosti. Takže v minulosti jsme zaznamenali případy, kdy ve prospěch Ruské federace pracovali kyberzločinci,“ prozradil Flidr.

České tajné služby, které se případem zabývají, mohou porovnat útoky z minulosti s tím současným a podle toho odhalit viníka. Pokud experti získají dost informací, mohou dost přesně říci, odkud byl útok řízen. Problém je, že se Ministerstvo zahraničí ČR lépe nezabezpečilo po minulých útocích. „To je jasné selhání ministerstva,“ poznamenal host Marie Bastlové bez obalu.

Ministerstvo by si prý mělo uvědomit, že se opravdu musí chránit lépe, jinak bude Česká republika přicházet o citlivé informace. Ministerstvo zahraničí už z podstaty věci pracuje s citlivými informacemi, takže i když unikne jen jejich část, mohlo by to podle Flidra významně ovlivnit politiku napadeného státu.   

Prvním krokem by mělo být uvědomění si rozsahu útoku a ve druhém kroku uvědomění si jeho závažnosti. Vzhledem k tomu, že se ten útok opakoval, tak k tomuhle zřejmě nedošlo, vypálil host. „Je to určitě doklad toho, že se v minulosti nepostupovalo správně. Ostuda je to částečně také,“ nebral si servítky host.

Připomněl také, že v Česku už platí zákon o kybernetické bezpečnosti, který říká, že se o svou bezpečnost musí primárně postarat napadený úřad, ale mohou mu pomoct například tajné služby. „Je třeba si uvědomit, že jde o útok na diplomacii našeho státu, na zahraniční politiku našeho státu ... takže by to měl řešit stát jako celek,“ uzavřel Flidr.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky

V tom s vámi naprosto souhlasím. Můžete mi ale teda vysvětlit, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. PS: Kritizujete Kupku, ale objektivně nemyslíte, že je to jeden z mála ministrů, co rozumí tomu, co dělá ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kde je Nutelák?“ Češi si v Německu vzpomněli na Fialu. Ne zrovna hezky

20:20 „Kde je Nutelák?“ Češi si v Německu vzpomněli na Fialu. Ne zrovna hezky

Ceny jako v Česku, ale naproti tomu jako u nás výzdoba žádná sláva a hlavně kromě Čechů, Ukrajinců a…