Expert na vojenství promluvil v rádiu: Rusko proti útoku na Sýrii nezasáhne

29.08.2013 18:21 | Zprávy

Situace okolo předpokládaného připravovaného vojenského „trestného“ zásahu sil Spojených států amerických a jejich možných spojenců se neustále vyvíjí a mění. Michal Zdobinský, šéfredaktor časopisu ATM, hodnotil možnosti úspěchu zásahu, syrské obrany i vůli Ruska se účastnit případného konfliktu.

Expert na vojenství promluvil v rádiu: Rusko proti útoku na Sýrii nezasáhne
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Velká Británie vyčkává na postoj OSN, resp. je ochotna se sklonit před silnou opozicí proti „potrestání režimu B. Assada“ za údajné a stále neprokázané a pochybné použití chemických zbraní. Z druhé strany Atlantiku zní, že prezident Obama ještě o zásahu nerozhodl, Rusko a Čína se staví zásadně proti a Ruská federace posílá do východního středomoří dvě hladinové jednotky, byť mluví o „standardní výměně“ části svých sil v místě. Na tuto současnou situaci reagoval M. Zdobinský ve Dvaceti minutách Radiožurnálu v rozhovoru s moderátorem Martinem Veselovským.

Prvá část hovoru se točila okolo přítomnosti ruských lodí. Jedná se konkrétně o raketový křižník Moskva a loď na podporu ponorek. M. Zdobinský se domnívá, že nejde o námořní význam přítomnosti ruských jednotek; ty mají především demonstrovat před světem a Spojenými státy vážnost ruského zájmu o oblast blízkého a středního východu. Ostatně v Sýrii se nachází jediná ruská základna ve středomoří, Tartus. Naproti tomu americké síly v oblasti jsou mnohonásobně mocnější – US Navy má ve východním středomoří čtyři raketové křižníky a blíže nespecifikovaný počet ponorek, v Rudém moři pak pluje mateřská letadlová loď Truman a další letadlová loď Nimitz se nachází v Ománském zálivu. V Jordánsku stojí americké letouny F-16 s přibližně tisícovkou mužů pozemního personálu a v Bahrajnu je námořní báze Spojených států s tam dislokovanými jednotkami. Dále mohou v případném konfliktu Američani počítat se silami dislokovanými na základnách NATO v Turecku a na Kypru. Tam ostatně nyní přesunula Velká Británie několik letounů typu typhoon.

Je nanejvýš pravděpodobné, že se Rusové případné americké či spojenecké „trestné výpravě“ nepostaví, neboť mají v oblasti málo sil, které jsou navíc zřejmě kvalitativně za úrovní amerických námořních jednotek. Strategická i početní nevýhoda je tedy příliš veliká a M. Zdobnický nepředpokládá zapojení se ruských jednotek do bojů ve středomoří.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…