Expert žasne, čemu se u nás říká novinařina: Podívejte, co prováděl Veselovský s poslancem Úsvitu

22.03.2014 13:46 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH V pravidelném ohlédnutí za tím, co zajímavého reflektovala média v uplynulých dnech, se Petr Žantovský zabývá tím, jak si počínal moderátor Martin Veselovský v rozhovoru s pozorovatelem krymského referenda. Před volbou nových šesti členů Rady České televize upozorňuje na čtveřici kandidátů, jejichž zvolení by si poslanci měli z nejrůznějších důvodů pořádně rozmyslet.

Expert žasne, čemu se u nás říká novinařina: Podívejte, co prováděl Veselovský s poslancem Úsvitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Nejdiskutovanější událostí uplynulého týdne bylo referendum na Krymu. „Naprostá většina komentátorů se podivuje úsilí krymských Rusů připojit se k Rusku. Přitom se zapomíná nebo jen málo připomíná, že existuje také jakési Kosovo, které nějak dospělo k mezinárodnímu uznání samostatného statutu. A téměř vůbec se nezmiňuje příběh Falklandských ostrovů, o které se přela Velká Británie s Argentinou, což dokonce vedlo i ke krátkodobému válečnému stavu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.

Na jmenovaných územích hrály roli lidové plebiscity a i když různým způsobem, tak přece jen se události řídily podle výsledků těch plebiscitů. „Teprve teď na Krymu tomu tak být nemá. Navzdory tomu, že se krymské obyvatelstvo nějak rozhodlo, se mezinárodní společenství a jejich hlásné trouby v médiích shodly na tom, že Krym na to nárok nemá a že je zapotřebí Moskvu za tyhle věci trestat,“ konstatuje Petr Žantovský s tím, že nemíní vést geopolitickou úvahu, do jaké míry co kdo způsobil, ale soustředí se na mediální odezvu, která je zejména v českých médiích vzácně unisonní.

Emoce vedou novináře k tomu, že užívají jen informace, které se jim hodí

„Nevím, proč tomu tak je. Jestli to je tradiční zášť vůči Rusku nebo strach z Ruska. U novinářů nemůžete hledat racionální podklad, ten tam většinou nebývá, většinou tam bývá nějaká emoce. Tady nějaká emoce hraje roli, protože jak byste jinak donutil skoro všechny novináře, aby si mysleli to samé. To má nějaký emotivní důvod, a ten vede novináře k tomu, aby si nezjišťovali všechna fakta a nedávali si do souvislostí všechny informace, ale aby užívali jen informace, které se jim hodí pro to jejich emocionální stanovisko. Nevím, co je toho příčinou, jen mohu konstatovat, že to tak je,“ poznamenává mediální odborník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Představují problém.“ Ukrajinci v ČR narazili. Průzkum ukázal, co si Češi myslí

17:06 „Představují problém.“ Ukrajinci v ČR narazili. Průzkum ukázal, co si Češi myslí

Podle aktuálního šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se zájem české veřejnosti o probl…