Fabrika končí výrobu, drahý proud. Až vše krachne, uživí se nás desetina

13.10.2021 10:38 | Komentář

Ceny energií nepocítí jen lidé ve svých peněženkách, ale také průmysl. Na Slovensku už omezila výrobu firma Duslo, která používá zemní plyn pro výrobu hnojiv, a hrozí, že pokud ceny nespadnou, tak zastaví výrobu úplně. Slovenský Klub 500 sdružující podnikatele vyžaduje okamžité změny, a to i v obchodování s emisními povolenkami. A situaci komentuje vědec Martin Konvička. Ten upozorňuje, že bez energeticky náročného průmyslu uživí Česko jen milion lidí.

Fabrika končí výrobu, drahý proud. Až vše krachne, uživí se nás desetina
Foto: Repro Duslo a.s.
Popisek: Areál firmy Duslo a.s.

Jak píší deníky po celé Evropě, ceny energií a energetických surovin prudce stoupají. Své následky to už má na Slovensku. Slovenští podnikatelé, sdružení v Klubu 500, upozorňují, že vysoké ceny mohou vést k uzavírání továren, růstu nezaměstnanosti, zdražení základních výrobků a k sociálním nepokojům. Zaměstnavatelé a Slovenská obchodní a průmyslová komora prý podpořili návrh na kompenzaci ceny energií pro obyvatelstvo. Podle Klubu 500 má stát možnosti tento nárůst cen kompenzovat a tvrdí, že energetická a regulační politika jak na Slovensku, tak v EU, je nastavena špatně. A pokud se nezmění, tak firmy prý nebudou mít prostředky na zabezpečení výroby a začnou zavírat provozy.

Zasažen je například slovenský výrobce hnojiv Duslo, který spadá pod holding Agrofert. Firma používá zemní plyn na výrobu močoviny a používá ho značné množství. Její generální ředitel říká, že kvůli cenám plynu bude muset výrobu přerušit do té doby, než budou podmínky příznivější. Už teď je provoz slovenské chemičky ztrátový a je omezený na minimum. Co také generální ředitel firmy tvrdí, je, že kdyby firma měla svůj provoz v Česku, platila by na plynu a energiích o 20 milionů eur (cca půl miliardy korun) ročně méně.

Stát by dle slovenských podnikatelů měl snížit tarify za provoz systému a také by měl platit významnou část nákladů na podporu obnovitelných zdrojů. A tyto změny by se podle výkonného ředitele Klubu 500 měly zavést hned, není s nimi prý možné čekat do roku následujícího. Kromě toho slovenští podnikatelé říkají, že je potřeba zreformovat trh s emisními povolenkami, aby na něm mohli obchodovat jen ti, kdo je potřebují. „Na co jsou bankám emisní povolenky?“ tázal se předseda Klubu 500 v této souvislosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpovo Grónsko. Žádná legrace, velká globální hra

11:13 Trumpovo Grónsko. Žádná legrace, velká globální hra

Potřebujeme Grónsko, Dánové. V Česku zatím vzbuzují Trumpova slova pobavení a potvrzení, jaký je nas…