Fantastický plán Borise Johnsona proti koronaviru selhal. Po dvou týdnech narychlo zavírá hospody, dějí se kolem toho šílené věci

21.03.2020 11:00 | Zprávy

Zatímco státy kontinentální Evropy se jeden po druhém přiklánějí k přísným opatřením v boji s koronavirovou epidemií, britský premiér Boris Johnson důsledně prosazoval jinou cestu. Plán, který razil ještě na začátku týdne, označují jedni za geniální, ale jiní za šílený. Pak vše skončilo, když si jeho hlavní poradce posypal hlavu popelem, že se spletl. V pátek se v Británii zavíraly hospody a bylo to velmi dramatické.

Fantastický plán Borise Johnsona proti koronaviru selhal. Po dvou týdnech narychlo zavírá hospody, dějí se kolem toho šílené věci
Foto: repro Youtube
Popisek: Britský premiér Boris Johnson

Británie se podle teorie ražené premiérem Johsonem měla snažit vypořádat s virem tak, aby nemusela dělat velká omezení, ke kterým dochází na kontinentu. Konzervativní premiér vyhlásil, že masová karanténa a další restriktivní opatření nepomohou, protože je nejde udržovat donekonečna, zatímco takto rozšířený virus už nezmizí.

Podle této se dá očekávat, že koronavirus se po zrušení omezení vrátí v plné síle. Navíc tomu přispěje i roční cyklus, můžeme prý očekávat, že po ústupu v letních měsících se „korona“ znovu v plné síle rozjede, až přijde podzim. Striktní izolace na krátkou dobu tedy nic neřeší.

Proto britští politici přišli se zcela jiným přístupem. Lidé by si měli na virus vybudovat „komunitní imunitu“. Když se to podaří, nemůže se nemoc nadále šířit, protože lidé už jsou proti ni odolní. Dokud nebude proti koronaviru existovat vakcína, je jediným způsobem získání imunity, že se nakazíte a poté vyléčíte.

A právě touto cestou chtěla britská vláda jít. Proto nepřijímala opatření, která by šíření koronaviru zabránila, v takovém množství jako zbytek Evropy. Masové akce byly v Británii zakázány až v tomto týdnu. V době, kdy se v Evropě už zastavoval život, na ostrovech probíhaly sportovní akce a dostihy s desítkami tisíc diváků. Ještě minulý pátek byl v Manchesteru koncert s 20 tisíci diváky.

Karanténa pro lidi s příznaky byla zkrácena ze čtrnácti na sedm dní, podle vlády po této době už člověk není infekční.

Šest až osm týdnů, víc lidé nevydrží

Úplně „volný průběh“ ale britská vláda nechat epidemii nechtěla. Hlavní prioritou bylo rozložit počet nemocných co nejvíce v čase, aby nezkolaboval zdravotnický systém. Základem plánu byla karanténa pro ohrožené skupiny, zejména pro lidi nad 70 let. A ta by měla být pořádně dlouhá, až čtyři měsíce.

Další restrikce chtěla britská vláda zavádět postupně. Premiér Johnson tvrdil, že každou restrikci vydrží lidé dodržovat šest až osm týdnů, pak ji začnou porušovat. Proto chtěl omezení načasovat tak, aby vždy bylo v účinnosti to nejefektivnější.

Experti zastávají názor, že plán by mohl fungovat, ale je velmi riskantní. Základem pochybností je britský zdravotnický systém, který rozhodně nemá nejlepší pověst. A nezvládnutý přísun nemocných vede ke katastrofě, kterou můžeme nyní pozorovat v severní Itálii.

Nejzávažnější kritika však směřuje k tomu, že britský přístup může vést ke zbytečným úmrtím.

Vědci doporučují: Karanténa na rok

Přístup Británie kritizuje i studie vědců z Královské univerzity v Londýně. Ta sice stejně jako Johnsonova vláda vychází z toho, že můžeme očekávat druhou vlnu epidemie na podzim, ale nesouhlasí s východiskem, že řešením je nechat co nejvíce lidí nakazit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jav

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…