„Všechny klíčové instituce ve státě jsou obsazeny levicí, musíme spolupracovat,“ burcuje Fiala. U malých pravicových stran, například Svobodných, mluví Fiala dokonce o sjednocování. U větších jako TOP 09 spíše o zahlazení sporů, zlepšení spolupráce či předvolební dohodě.
To by podle Fialy mělo vypadat tak, že v některých obvodech postaví svého senátního kandidáta jen jedna z obou stran a druhá ho bude podporovat. Šéf topky Karel Schwarzenberg to takhle růžově nevidí. „To je předčasné. Uvidíme, jak spolu budeme schopni komunikovat ve sněmovně,“ říká pro MF Dnes Schwarzenberg.
Kriticky se vyjadřuje i předseda Strany svobodných občanů Petr Mach. „Část bývalých voličů ODS volí nyní nás, tato strana je spíše na ústupu, nemá smysl s nimi nyní spolupracovat,“ míní.
Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura mluví o společných kandidátkách v komunálních i senátních volbách. „Pravice se zbytečně drolí. Jsme přívrženci většinového systému a ten nutí strany, aby se spojovaly a vytvářely aliance,“ myslí si.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno