„Myslím, že jsme poměrně dlouho žili v ne úplně normálním prostředí. Díky tomu, že centrální banky jak v Evropě, tak v Americe dělaly velmi rozvolněnou měnovou politiku. Peníze neměly žádnou cenu. Z tohoto pohledu je nějaká míra inflace v ekonomice zdravá. Rozlišuje investice na ty, které má cenu dělat a které ne. Když je nulová cena peněz, tak děláte i investice, které jsou nesmyslné. Neměli bychom se hroutit z toho, že tady teď nějaká inflace bude,“ poznamenal k současné situaci Michalik, jenž se domnívá, že v Česku je v současné době bohužel vyčerpaný ekonomický model.
Michalik v rozhovoru pro Týdeník Echo zároveň uvedl, že neočekává, že by ceny elektřiny a plynu klesly tam, kde byly před rokem 2021.
Vyšší ceny
„Budeme se muset přizpůsobit vyšším cenám (energií, pozm. red.). Další riziko vidím v tom, že všichni jsme se ukolébali tím, že očkování vyřeší covid a díky tomu přijde masivní oživení ekonomiky. Teď to tak nevypadá. Covid pořád rozkládá ekonomiku. Lidi chodí do karantén. Nejsou v práci. Takže v obchodních řetězcích po světě pořád přetrvává stav, kdy nějaké zboží nebo součástky nejsou. Nebo jsou pozdě. Nebo je to za vyšší ceny právě proto, že je toho málo a všichni to chtějí. Poptávka převyšuje nabídku. Z pohledu vlády je to složitá situace, protože obě koalice své předvolební programy stavěly na předpokladu slušného růstu ekonomiky,“ podotkl Michalik. Podle něj je zřejmé, že se nenaplní předpoklad, na němž koalice stavěla své programy. Dodal, že musíme počítat s růstem výdajů kvůli sociálním kompenzacím vysokých cen energií a je nutné počítat též s nižšími příjmy a vyššími výdaji státního rozpočtu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.