„Evropská unie musí lépe naslouchat kritickým hlasům. Musí se stát pružnější, méně byrokratickou a vnímavější k různorodosti. A musí se zbavit puncu elitářství a nesrozumitelnosti pro obyčejného člověka,“ řekl slovenský premiér v Evropském parlamentu.
Zároveň také zdůraznil, že lidé mnohdy vnímají EU velmi neosobně, jako by se jich vůbec žádným způsobem netýkala.
Důkazem Ficových slov je podle něj nedávné britské referendum, ve kterém Britové hlasovali pro vystoupení z Unie, což je právě odrazem jejího selhání, které tkví v nepochopení ze strany občanů členských zemí.
Diskutovat o budoucnosti Unie se má na „neformálním summitu“, který proběhne 16. září v Bratislavě a na kterém se sejdou zástupci 27 členských zemí, tedy již bez odstupující Británie. Slovensko se na tento summit bude připravovat následující dva měsíce.
Fico také apeloval na všechny přítomné, aby analyzovali dění před britským referendem a uvědomili si, co vedlo lidi k tomu, že hlasovali, jak hlasovali, protože ač byly obě kampaně velmi hlasité a rozdílné, jejich voliče spojovaly obavy z budoucnosti Evropské unie.
Lidé podle něj mají „strach z migrace kvůli možné ztrátě kulturní identity, z terorismu kvůli slábnoucímu pocitu bezpečí a z ekonomických problémů“. Tento strach je však nutné překonat, pokud se má současná krize zvládnout. A zároveň je strach občanů příčinou klesající důvěry v Unii a naopak stoupajících extremistických a nacionalistických tendencí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa