„Vláda by měla skončit, měl by skončit alespoň ten její Brownův pohyb,“ zmínil Foldyna spolu s chováním vlády statistickou teorii o náhodném pohybu mikroskopických částic. „Vláda se v poslední době chová velmi chaoticky, neustále mění své postoje ve vztahu k řešení pandemické krize,“ doplnil poslanec.
Vinu za to, jak vláda dnes funguje, přičítá především premiérovi. „V každé vládě je premiér hlavní osobou, která je zodpovědná za to, jak vláda funguje. Premiér by měl hledat nějaká východiska. Jedním z nich je, že to ta vláda položí,“ pokračoval politik.
Babiš v roli předsedy vlády není podle Foldyny žádná výhra, ale mohlo by být i hůř, pokud by na jeho post dosadil některé současné lídry opozičních stran: „Kdybych měl porovnávat, jestli bych chtěl žít v zemi, ve které chaoticky v Brownově pohybu vládne Babiš, nebo v zemi, kde vládne předseda Pirátů Bartoš nebo předseda Fiala z ODS, tak bych si vybral raději Brownův pohyb pod vedením Babiše. To by byla pro zemi jinak zničující záležitost. Podívejte se, jak lidi z Pirátů a ODS vystupují. Ti kdyby vládli, to je pro mě takový děs, že se z toho dokonce budím,“ zhrozil se doslova poslanec SPD.
Piráti a hnutí STAN se zdráhají vyslovit vládě půl roku před volbami nedůvěru. Vyvolává to v nich obavy, že by pak prezident Miloš Zeman buď nechal Babišův kabinet dovládnout, nebo by jmenoval úřednickou vládu složenou z jemu blízkých lidí.
Vládní ČSSD podle Foldyny předsedovi vlády hledání řešení jen ztěžuje. „Babiš by měl jet po vlastní ose a neposlouchat své PR a neměnit tolik postoje. Koaliční partner ČSSD je přívěšek, který nedělá koaliční práci, jak by si přál,“ uvedl Foldyna, který byl ještě do února loňského roku dlouholetým poslancem sociální demokracie.
Na poznámku, že v roce 2019 ještě jako poslanec ČSSD naopak byl pro podporu Babiše, argumentoval slovy: „Rozhodně to není politický kalkul, ale vývoj událostí. V současné době jsme v jiné situaci,“ poukázal na tristní stav státní kasy a další palčivé problémy spojené s koronavirovou krizí.
Je podle něj složité říct, jaká cesta by byla dnes ústavně nejčistší, aby Babišova vláda skončila. Jsou dvě možnosti: vyslovení nedůvěry, či rozpuštění Parlamentu. Na koncích obou možností vidí Foldyna velký problém.
„Když vyvoláme nedůvěru vládě, dává pan prezident jasně najevo, koho pověří sestavením vlády a co se bude dít, takže si moc nepomůžeme. Dovolili bychom Babišovi, aby odešel z obrazovky, ale seděl by s ovladačem v ruce ve vedlejší místnosti, a stejně by řídil události nějakým způsobem dál,“ řekl, že jeho vliv by jen tak nezmizel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab