Francii hrozí občanská válka. „Infiltrovali policii, armádu.“ Odborník si nebere servítky

07.07.2023 22:02 | Zprávy

MONITORING Ve Francii to již řadu dní vře. Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů naznačil, že po smrti 17letého mladíka Nahela, který ujížděl policii, stojí Francie na prahu občanské války. Občanské války, v níž mohou na jedné straně stát potomci migrantů, kteří rádi provokují policisty – a na straně druhé politici a příslušníci bezpečnostních složek, kteří čelili teroristům např. v Mali a dnes jsou odhodláni ve Francii bránit demokracii.

Francii hrozí občanská válka. „Infiltrovali policii, armádu.“ Odborník si nebere servítky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expert z Ústavu mezinárodních vztahů Jan Eichler

Profesor Jan Eichler se v rozhovoru pro server Svobodné universum rozhodl popsat, kde leží sociální kořeny dnešních francouzských nepokojů. Nepokojů, kterým podle Eichlera již nějaký čas přikládají pod kotel potomci přistěhovalců, kteří prý často sednou za volant bez řidičského průkazu, naprosto schválně, policisty provokují, najíždějí na ně a když jdou vyzváni k dodržení zákonů, pokouší se ujet z místa činu – tak se stalo i v medializovaném případě zmíněného mladíka.

„Ve Francii došlo k výbuchu velké spirály násilí na předměstích všech velkých francouzských měst. Už to nejsou jenom ta západní předměstí Paříže, ale je to opravdu ve všech městech. Ty nepokoje se pak přelévaly do Grenoblu, do Lyonu, do Marseille, do spousty ostatních měst. Historické kořeny jsou někde na přelomu 50. a 60. let, kdy si Francouzi uvědomili, že mají velký nedostatek mužů pro dělnické profese. Bylo to zhruba 15 let po skončení druhé světové války, ve které měla Francie velké lidské ztráty. Padlo tam 600 tisíc lidí, dominantně mužů. A ti potom někde chyběli. Přišla tedy myšlenka, pozvat do země lidi z Alžírska, z Maroka, z Tuniska a z dalších arabských zemí. Předpokládalo se, že by tam zůstali nějakou dobu, že by nahradili chybějící Francouze na výrobních linkách v automobilkách, že by je nahradili ve stavebnictví, ve sféře služeb. Myslelo se, že to bude něco podobného, co se povedlo třeba v případě Chorvatů a ostatních Jugoslávců těsně po válečném období, kdy dostávali takzvané Titovy pasy. Prezident Josip Broz Tito jim dával pasy, přestože to byla socialistická země s vedoucí úlohou strany a tak podobně, oni mohli vyjíždět do západního Německa,“ připomenul Eichler.

Jenže lidé z Tuniska a z Alžírska se chovali jinak než někdejší Jugoslávci. Zatímco Jugoslávci něco vydělali, s výdělkem jeli domů a tam si za vydělané peníze postavili třeba domek – Alžířané zůstávali ve Francii.

Proti těmto lidem, resp. vůči jejich nespokojeným potomkům, stojí muži a ženy, kteří např. působili v Mali, v Libanonu a v dalších zemích, poznali kupříkladu islamisty a dnes jsou odhodláni ve Francii hájit demokracii.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Až začneme věci nazývat, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusehasic , 08.07.2023 11:45:44
pravým jménem,pak se teprve začne společnost očišťovat.Zatím žijeme ve lži a nenávisti.,stáváme se odpadem civilizace a ne lídry.Kam patří odpad?

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Rusko vypadne z Ukrajiny a bude jí platit.“ Na Nový rok pustili na ČT Miroslavu Němcovou

8:25 „Rusko vypadne z Ukrajiny a bude jí platit.“ Na Nový rok pustili na ČT Miroslavu Němcovou

Válka na Ukrajině potrvá ještě tři nebo čtyři roky, než se Rusko ekonomicky zhroutí. Předpovídá to f…