Francouzi a vztah k EU: Na ČT překvapivá slova

02.05.2024 8:25 | Monitoring

Dvacet let je Česko součástí EU. Jsme v jistých ohledech větší Západ než Francie, uvedl někdejší student ve Francii, zaměstnanec francouzské i české státní správy a bývalý poradce v Evropském parlamentu Vít Olmer mladší. Připustil, že bruselský diktát existuje a vnímají jej i Francouzi. Kritizoval, že v Bruselu chybí větší aktivita politické garnitury, která nemá tah na branku. Kritizoval také českou státní správu, že je někdy papežštější než papež, protože přetváří evropskou normu, aby byla tvrdší.

Francouzi a vztah k EU: Na ČT překvapivá slova
Foto: ČT24
Popisek: Vít Olmer mladší

Vít Olmer mladší žije v současnosti ve Francii, kde studoval a působil také ve francouzském parlamentu ve výboru pro zahraniční záležitosti, zkušenosti má i z francouzského ministerstva práce.   

Nabídl proto srovnání, kdy tvrdil, že Česko je po dvaceti letech v EU dokonce větší Západ než Francie. „Když se člověk podívá do Francie, jsou zde čtvrtě, kde je velká chudoba, studenti mají problémy s bydlením, ceny bytů jsou zde vysoké. Pokud nemáte dostatečný plat, musíte jít bydlet na periférii, kde hromadná doprava nevypadá úplně dobře. Kdybych to porovnal, my jsme dokonce v něčem větší Západ než Francie,“ řekl v pořadu Interview ČT24 Olmer, současný poradce pro evropské záležitosti.

Kým jsme naopak pro Francii a Belgii? „Myslím, že nás berou jako součást Evropské unie. Samozřejmě nás trochu propojují s Ruskem. Neznají specifika střední Evropy. To je vidět v otázce o Ukrajině, část francouzské populace říká, že Rusko má mít vliv ve svém prostoru a nemáme jim říkat, co tam má dělat, a do tohoto prostoru spadá pro některé z nich i Česká republika,“ zmínil.

V Česku zaznívají názory, že jsme vstupem do Evropské unie přišli o suverenitu a Brusel nám diktuje. I Francouzi podle Olmera vidí, že jim Evropa diktuje, třeba v rámci migrace. „Francouzi to berou tak, že jim Evropská unie nějakým způsobem nutí migraci a bere jim suverenitu v tom, aby si chránili své hranice,“ poukázal Olmer s tím, že Francouzům se nelíbí ani nátlak EU, aby zprivatizovali velké firmy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hunter Biden a kšefty na Ukrajině. Nové důkazy

21:03 Hunter Biden a kšefty na Ukrajině. Nové důkazy

Hunter Biden, syn bývalého viceprezidenta a prezidenta Joea Bidena, se v roce 2016 pokusil zorganizo…