Frustrace v ukrajinské armádě: 30 let na všechno kašlali

06.01.2025 15:57 | Zprávy

Ukrajinci prohrávají. Prý i proto, že na politické scéně schází chuť vyhrát nad ruskými agresory. A jako by to nestačilo, někdejší důstojník má za to, že Ukrajinci se po 30 let své nezávislosti tvářili, že žádná velká válka už nikdy nenastane. Z toho důvodu byly zanedbány např. mobilizační plány. Tohle všechno prý vede i k tomu, že muži pobývající na frontě jsou vyčerpaní a mají před sebou temné vyhlídky. Zvlášť, když lžou. To je prý jeden z problémů ukrajinských vojáků.

Frustrace v ukrajinské armádě: 30 let na všechno kašlali
Foto: Repro X
Popisek: Antonovský most přes Dněpr

Bloger vystupující pod jménem Tatarigami, který o sobě říká, že v minulost býval důstojníkem ukrajinské armády, na síti X napsal, že „Ukrajinci ztrácejí půdu pod nohama“. A důvodů, proč se to děje, je prý několik. Od příliš mála západní pomoci až po fakt, že na politické scéně vlastně schází odhodlání vyhrát nad ruskými agresory.

Anketa

Jste pro zvýšení a rozšíření poplatků za Českou televizi a Český rozhlas?

1%
97%
hlasovalo: 32725 lidí
„Mnoho bojů, kterým ukrajinská armáda čelí, pramení z doby před rokem 2022 a do roku 2025 se výrazně rozrostly. Mobilizovaná síla, kde učitelé, farmáři a IT pracovníci nahradili profesionální jádro armády, proměnila to, co začalo jako ‚problémy růstu‘, v systémové nedostatky,“ napsal Tatarigami s tím, že hloubka těchto systémových problémů se naplno projevila u 15. brigády. O jejím osudu informoval i server ParlamentníListy.cz. Jde o brigádu, která cvičena a vybavena ve Francii, ale už ve Francii docházelo u brigády k dezercím. A po návratu na Ukrajinu, konkrétně do Pokrovsku, se situace jen zhoršila. Mimo jiné proto, že se velitelé nesžili se svými vojáky.

155. brigádu tvořili především nováčci, a to je podle Tatarigamiho další problém. Kdesi nahoře bylo rozhodnuto, že budou vznikat nové jednotky. Podle bývalého ukrajinského důstojníka by bylo lepší, kdyby noví odvedenci posílili vyčerpané a zkušené jednotky. Tak by zkušení veteráni mohli novým vojákům předat řadu zkušeností a jednotky by byly celkově odolnější.

A jako by to nestačilo, někdejší důstojník má za to, že Ukrajinci se po 30 let své nezávislosti tvářili, že žádná velká válka už nikdy nenastane. Z toho důvodu byly zanedbány např. mobilizační plány.

„30 let od dosažení nezávislosti ukrajinští vůdci zanedbávali přípravu na válečnou mobilizaci a byli přesvědčeni, že velké války jsou minulostí. A když taková válka přišla, obtížná náborová rozhodnutí byla také odložena, aby vyvážila souhlas veřejnosti s rostoucími potřebami armády,“ uvedl někdejší ukrajinský důstojník.

Po roce 1991 byla přitom v rámci úspor armáda zeštíhlována, což se teď ukazuje jako jeden z problémů. Každá velká válka přitom vyžaduje rozsáhlou mobilizaci. Tatarigami upozornil, že během světových válek stály ve zbrani miliony mužů.

Tohle všechno prý vede i k tomu, že muži pobývající na frontě jsou vyčerpaní a nemají před sebou nejlepší vyhlídky. Mohou si vsadit, kdy utrpí zranění, nebo zemřou, případně mohou čekat, až je přesunou na jiný úsek fronty anebo mohou zkusit své štěstí z trochu jiného soudku a mohou dezertovat. Čím víc dezercí musí Ukrajina řešit, čím víc zraněných vojáků musí být staženo z fronty, tím nezkušenější vojáci se na frontu dostávají. Případně jsou do zákopů posíláni operátoři dronů a zraněných přibývá. Tohle všechno v konečném důsledku znamená, že klesá důvěra veřejnosti v armádu i v politické vedení.

Tatarigami současně odhadl, že Ukrajincům by mohlo stačit posílit frontu o 80 tisíc mužů. A na první pohled se vzdá, že v národě, který tvoří desítky milionů lidí to nemůže být takový problém. A Tatarigami popsal proč.

„Scházejí zbraně a vybavení pro tak velký počet vojáků. Vyslání špatně vybavených vojáků by mohlo vést k velkým ztrátám. Čekat na dokonalé podmínky před rozšiřováním sil je však nebezpečný hazard, zvláště když Ukrajina nemá kontrolu nad západními dodávkami zbraní. Přitom zahraniční podpora často určovala osud národů bojujících s většími nepřáteli. Americká revoluce uspěla s pomocí francouzské pomoci, Sovětský svaz porazil nacistické Německo americkým zákonem Lend-Lease a přežití Ukrajiny v této válce závisí na západní podpoře,“ upozornil Tatarigami.  

Anketa

Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?

5%
93%
hlasovalo: 16938 lidí
Další problém tkví podle Tatarigamiho v tom, že u jednotek se příliš rychle mění důstojníci. A mezi velením a řadovými vojáky nebývá vytvořena tak pevná důvěra, jak by se slušelo. Namísto toho, aby armáda udržovala brigády nedotčené, je podle Tatarigamiho často rozděluje a jako dočasné opatření posílá jednotlivé prapory do různých oblastí. Výsledkem je nesourodá síla s brigádami složenými z praporů různých jednotek.

„Důstojníci, kteří upozorňují na nedostatek vojsk nebo problémy se zásobováním, jsou rychle odstraněni a nahrazeni těmi, kteří jsou ochotni plnit nemožné příkazy. Výsledkem je, že některé jednotky jsou poslány do nevyhratelných bitev, což má za následek zbytečná úmrtí a neúspěchy misí, kterým lze předejít,“ napsal bývalý důstojník.

Tatarigami navíc tvrdí, že Rusové i Ukrajinci často lžou. Nepředávají velení přesné informace, ale hlášení upravují tak, aby situace vypadala lépe než ve skutečnosti. A kvůli tomu se následně větví strom důkazů, který reaguje na nepravdivé informace.

A nejvyšší velení pak z Tatarigamiho pohledu tyto problémy zastírá tvrzeními, že Ukrajina prohrává, protože nemá dost západních zbraní.

 

 

Ukrajinská situace tedy v žádném případě není snadná a zdá se, že Rusové toho chtějí využít i v ruské Kurské oblasti, jejíž část Ukrajinci drží. Ukrajinský veterán, který brání svou zemi před ruskými agresory už od roku 2014 a který na sociální síti X vystupuje pod jménem Constantine, řekl více.

„Rusko v noci zahájilo masivní útok na kurskou osu. Jednotka mých dobrých přátel identifikovala na své ose 32 obrněných vozidel, z nichž 10 bylo zničeno. Speciálně jeho tým také zabil 20 ruských vojáků, přičemž mnoho dalších bylo zraněno a postaralo se o ně dělostřelectvo a další týmy (dronů) FPV,“ upozornil Constantine.

 

 

Americký právník Tyler Weaver, jenž nějaký čas sloužil také v amerických ozbrojených silách naopak tvrdí, že se o velký útok v Kursku pokusili Ukrajinci. Mělo jít o masivní útok i za využití západních obrněných vozidel – včetně BTR-4E a tanků Challenger 2 spolu se sovětskými vozidly, jako jsou T-64.

„Síla, která byla dnes zničena v boji, byla pravděpodobně pozůstatkem toho, co bylo zřejmě jednotkou velikosti brigády,“ napsal Weaver s tím, že Ukrajinci nejspíš sáhli do zbytků svých rezerv.

„Bojové zprávy naznačovaly, že ukrajinští útočníci měli vysokou morálku, útočili ve třech různých vrstvách navzdory těžkým ztrátám způsobeným ruskou protitankovou palbou, pěchota pokračovala v útoku pěšky poté, co byly vyřazeny jejich transportéry, a vojáci se odmítali vzdát, když čelili Rusům. … To naznačuje, že se nejednalo o fintu nebo demonstraci před nějakou větší operací jinde, ale spíše o vážný útok, jehož cílem bylo dosáhnout významných cílů,“ napsal Weaver na sociální síti X.

A Rusové ho prý zastavili.

 

 

Vedle toho pokračovali v útocích na samotné Ukrajině.

Analytik pracující s informacemi z otevřených zdrojů na účtu AMK Mapping napsal, že Rusové postupují u Kurachove. Rusové vstoupili do vesnice Petropavlivka a dobyli vesnici bez většího odporu a vztyčili svou vlajku nad jedním z nedotčených domů. Dále na jih ruské síly postupovaly také v Ševčenku, dokončily dobytí vesnice.

„Na východě se Rusku podařilo postoupit hlouběji do vesnice Zelene a dosáhnout středu osady. Podařilo se jim také zachytit jednu ze dvou zbývajících linií stromů jižně od ní. … Mezitím, dále na západ, byly ruské síly schopny znovu postoupit severozápadně od Pišchane a zaujmout nové pozice v liniích stromů a lesních plantážích. Nyní jsou jen 900 metrů od dálnice Mezhova–Pokrovsk,“ lze se dočíst na účtu AMNK Mapping.

 

 

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 56 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

někdejší důstojník má za to, že Ukrajinci se po 30 let své nezávislosti tvářili, že žádná velká válka už nikdy nenastane, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesafec , 06.01.2025 16:16:58
Já si myslím, že hlavní chyba Ukrajinců je zcela jiná. Po rozpadu SSSR si mysleli, že na ně západní země čekají s otevřenou náručí. Základní jejich chybou bylo, že nedokázali vytvořit funkční nezkorumpovaný stát, takže milióny obyvatel musely z Ukrajiny odejít za prací do zahraničí. Další jejich zásadní chybou bylo, že si vytvořili nepřátelský vztah k Rusku, se kterým přitom mají společnou kulturu, náboženství a velké množství Ukrajinců i společný jazyk. Nenávisti části obyvatel Ukrajiny k Rusku pak šikovně využili anglosasové k rozpoutání bratrovražedné války, jejíž jsme nyní svědky.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

4:40 Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

Nechuť k novému trestnímu paragrafu o neoprávněné činnosti pro cizí moc v Senátu podle zjištění Parl…