Gajdůšková hrozí církvím kvůli restitucím: Snížíme vám je zákonem

25.03.2014 7:34 | Zprávy

Dnes se odehraje další kolo jednání s církvemi o snížení restitucí. Šéfka vyjednávací komise Alena Gajdůšková (ČSSD) Novinkám.cz potvrdila, že sněmovna je naladěna tak, že pokud církve nebudou chtít snížit své nároky, zákonodárci mohou jednostranně změnit již platný zákon o vyrovnání.

Gajdůšková hrozí církvím kvůli restitucím: Snížíme vám je zákonem
Foto: Hans Štembera
Popisek: V hotelu Olšanka zasedal ÚV ČSSD. Šéf ČSSD Sobotka zatím neprozradil složení nové stínové vlády

Vyjednávací komise ČSSD a ANO k církevním restitucím požaduje snížení náhrad za nevydaný majetek zhruba o 13 miliard korun. Jedná také o úpravě inflační doložky a účelovém zavázání náhrad. Podle současné dohody má stát církvím jako náhradu za nevydaný majetek vyplatit 59 miliard korun navýšených o inflaci. Před úterním jednáním vyjednávacího týmu s církvemi přinesl server Novinky.cz rozhovor s místopředsedkyní Senátu a šéfkou týmu Alenou Gajdůškovou (ČSSD).

Profil:

Gajdůšková se domnívá, že ve prospěch vyjednávací komise hraje to, že je v zájmu církví, aby vše bylo přijatelné pro širokou veřejnost i pro věřící. „Řada silně věřících mně říká, že se zákonem nesouhlasí,“ uvedla místopředsedkyně Senátu. „Jestli chtějí dál hrát pozitivní roli ve společnosti, jak to chtějí sami věřící, jak o tom mluví papež František, tak musí přece reflektovat atmosféru ve společnosti,“ dodala Gajdůšková na adresu církví.

V ČSSD jsou i lidé, kteří navrhují razantnější řešení

Dalším požadavkem ČSSD a ANO je účelové vázání prostředků a transparentní nakládání s nimi. „Navrhnu, aby se církve zavázaly, že určité procento náhrad dají do veřejně prospěšných aktivit. Při minulých jednáních jsme dosáhli toho, že zástupci církví slíbili, že budou zveřejňovat účetní uzávěrky a také výroční zprávy. V těch by mělo být rovněž uvedeno, kolik prostředků šlo do veřejných činností a kolik plánují vydat příští rok,“ říká Gajdůšková s tím, že do veřejné činnosti by církve měly z náhrad dát 80 procent prostředků.

Církve ale zpochybňují některé výpočty vyjednávací komise a hlavně se dalším ústupkům zatím brání, protože se domnívají, že ustoupily až na samou mez možností. Novinky.cz proto zajímalo, zda je možné očekávat změnu zákona i bez dohody s církvemi. „Osobně bych byla nerada, aby se věc řešila jednostranně, ale atmosféra ve sněmovně je taková, že by mohlo dojít k jednostranným krokům,“ řekla Gajdůšková a dodala: „Uvnitř sociální demokracie jsou lidé, kteří by byli pro mnohem razantnější řešení, bez ohledu na následky.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Představují problém.“ Ukrajinci v ČR narazili. Průzkum ukázal, co si Češi myslí

17:06 „Představují problém.“ Ukrajinci v ČR narazili. Průzkum ukázal, co si Češi myslí

Podle aktuálního šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se zájem české veřejnosti o probl…