„Na sucho i na povodeň platí jedna strategie: zadržet co nejvíce vody... S přehradami bych byl ale opatrný. Pomáhají nám jen k tomu, aby třeba Vltava nevyschla. Druhá věc, která je asi nejzávažnější, je celková krajina. To, co je největší problém, je obsah organické látky v půdách. Těžká mechanika zhutňuje půdu, která pak nevsakuje vodu. A druhá věc jsou hnojiva. Pokud ničíte půdu herbicidy, zabíjíte půdní mikroorganismy, které hloubí nory, norky, díry, jež normálně pohltí velké množství vody,“ uvedl posluchače do obrazu Cílek.
„Ale ona ta dobrá péče o půdu nejde dohromady s rychlým ziskem,“ doplnil geolog s tím, že zemědělci usilují o zisk, aby se uživili, což je také logické.
V některých krajích se budeme muset vrátit k závlahovému zemědělství, jde především o region jižní Moravy. „Války kvůli vodě neexistují, ale existují občanské války kvůli vodě. A tím, jak vysychají některé oblasti na severu Afriky nebo v Afghánistánu, já očekávám další vlny uprchlíků v průběhu dalších dvaceti až třiceti let,“ uzavřel host.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp