Začátek interview byl lehce pochmurný a filozofický. Szczygieł mluvil o své nové knize, pojmenované „Není“, a s Danielou Drtinovou řešil otázky života a smrti. Uvedl, že na smrt myslí téměř každý den, ale chtěl by, aby tato myšlenka byla příjemnější. Skonu se prý nebojí. „Abych sebral smrti tu hrůzu,“ popsal své úmysly a ilustroval to svým zvykem psát ke svému autogramu datum, pro případ, že by další den zemřel a ten, kdo autogram dostal, by pak z něj měl větší radost, což jim i říká. „Někteří lidé se tomu zasmějí, někteří to berou vážně, vidím slzy v očích a já si tím tu myšlenku té smrti... obměkčuji.“
Před smrtí by dle své knihy napsal jedno slovo: „Děkuji“. Prý je za co. „Já v roce 2005 jsem vůbec nevěděl, že napíšu knížku Gottland o Češích, která bude vydána v 19 jazycích. To se podařilo, ale to byla náhoda, já jsem na tom nelpěl. To nebyl můj sen. Já vůbec nevěděl, že budu psát knížky,“ vysvětloval polský autor.
Zmínil také, jak se díky básničce v metru seznámil s básnířkou Violou Fischerovou. Její slova také figurují v jeho knize, ovšem básnířka si dala podmínku, že její slova mohou vyjít až po její smrti. Drtinová zmínila, že v knize Fischerová říká: „Havla si také neváží, protože jeho existence jim připomíná, že oni žádnými hrdiny nebyli. Dělají všechno možné, aby mu jeho hrdinství upřeli, aby anulovali jeho statečnost a tak nebylo vidět, že oni sami byli zbabělci.“ Moderátorka polemizovala, zda to není spíše tím, že Češi nejsou příliš adorovací národ.
„Já si myslím, že měla pravdu, u nás je také spousta lidí, kteří mají za sebou hrdinské činy a dneska kdekdo řekne, že to jsou zrádci národa,“ tvrdil Szczygieł. A dodal, že Češi se zajímají jen o Čechy, což dokládal na faktu, že jeho knihy o Češích jsou v Česku bestsellery, ale knihy o něčem jiném už ne. „Já mám takovou teorii, že jste společnost, která sama sobě stačí, že jste taková koule, perpetuum mobile. Tak ten svět vám může být ukradený. Hlavně, že jste spokojení s tím, čím jste, kým jste a co děláte,“ řekl Szczygieł a dodal, že to se mu na Češích líbí. Poláci jsou prý „hysteričtější“ a řeší, zda jsou už stejně velcí jako Francie nebo Německo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas