Hádat se nebudeme, dáme tam penis. Místo Koněva a vlasovců. Přírodní řešení je tady

08.01.2020 14:20 | Zprávy

Spisovatel a novinář Mnislav Zelený-Atapana vnesl nový pohled do sporu o pomník vlasovcům, který by měl vyrůst v pražských Řeporyjí. Cestovatel považuje za problém, že vůbec stavíme sochy lidem. Mnislav Zelený-Atapana doporučil místo pomníku vlasovcům postavit sochy rostlinám a zvířatům, protože ty nikomu vadit nebudou. Nebo bychom se prý mohli inspirovat u indiánů a stavět pomníky penisům.

Hádat se nebudeme, dáme tam penis. Místo Koněva a vlasovců. Přírodní řešení je tady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vnučka maršála Koněva Jelena Gelijevna přišla položit květiny na Prahu 6 k jeho pomníku. Doprovázeli ji ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij nebo místopředseda KSČM Petr Šimůnek

Cestovatel Mnislav Zelený, který prožil kus života mezi indiány napsal pár slov ke sporu o pomník sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, který osvobodil značnou část Evropy od nacistů, ale současně nechal v roce 1956 utopit v krvi Maďary, kteří se chtěli zbavit komunistů a sovětů zvláště.

Svou úvahu Zelený propojil s hádkou o pomník vlasovcům, sovětským občanům, kteří se pod dojmem Stalinovy hrůzovlády rozhodli za druhé světové války nabídnout své služby Hitlerovi. V závěru války vlasovci napomohli tomu, že nacisté nesrovnali Prahu se zemí. V květnových střetech s nacisty v roce 1945 zemřelo na 300 vlasovců. Spor se vede o to, zda je vhodné stavět pomník vlasovcům, když sice pomohli Praze, ale jejich působení za druhé světové války bylo minimálně kontroverzní.

„Základní problém vězí v tom, že vůbec stavíme pomníky lidem. Kdybychom stavěli pomníky zvířatům, rostlinám či mrakům nebo hvězdám, tak by se to určitě nestalo. Ty by nemohly nikomu vadit ani po deseti politických převratech po několik století,“ poznamenal spisovatel v textu pro Literární noviny.

Nebo bychom se prý mohli inspirovat u indiánů, kteří stavěli pomníky penisům. Vážili si totiž mužského pohlavního orgánu, bez něhož nebylo možné se rozmnožovat a bez něhož by lidstvo vymřelo.

„Indiáni stavěli ve svých sídlech a městech pomníky penisům. Falus byl totiž pro ně symbol plodnosti a vlastně byl zárukou naší existence. Falus byl uctíván víc než jakýkoliv jejich vojevůdce a válečný hrdina. Velký třímetrový penis byl například vztyčen na hlavním náměstí slavného mayského města Uxmal na Yucatánu přímo před vládní budovou Domem guvernérů, kde sídlili autoritářští vládci. A vůbec jim nevadilo, že tam není vztyčen pomník třeba jejich slavného předka či zakladatele jejich vládnoucího rodu,“ doplnil Mnislav Zelený, kterému rozhodně přijde lepší stavět pomníky zvířatům, rostlinám nebo třeba i penisům než lidem, o které se později hádáme.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …