Halík: Stoupla mi popularita

01.05.2019 8:41 | Zprávy

Hostem moderátora Jana Bumby na Českém rozhlase Plus byl katolický kněz Tomáš Halík. Hovořil mimo jiné o zkouškách, jimž je katolická církev v dnešní době vystavena.

Halík: Stoupla mi popularita
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

„Mluvíme-li o globálním křesťanství, tak si musíme uvědomit, že je strašně různorodé. Úplně jiná situace je v Asii, v Africe než třeba u nás, takže když mluvíme o situaci katolické církve, vždycky to musíme vztáhnout prostě k určité kultuře. V té západní kultuře skutečně křesťanství prochází hlubokou krizí, ale já jsem přesvědčen, že krize je vždycky veliká šance a že dneska stojíme vlastně před nutností nějaké ohromné změny, která bude velmi podobná, jako byla kdysi reformace. Papež František jasně ukazuje, že tyhlety krizové jevy, které se například ukázaly teď v těch skandálech okolo zneužívání, mají jednoho společného jmenovatele, a to je ten systém klerikalismu. Já bych to spíš nazval farizeismem,“ poznamenal Halík. 

Původní text ZDE

Církev podle jeho slov musí reagovat na vývoj ve světě, samozřejmě kriticky, ale ne nějakým strachem a globálním nepřátelstvím. „Církev prošla několika velkými otřesy na západě. Jeden ten otřes byl osvícenství, francouzská revoluce a ty revoluce 19. století. Na to zareagovala nešťastně. Vlastně rozpoutala ten takzvaný antimodernistický boj a řadu myslitelů, kteří se snažili se nějak vyrovnat s těmi novými impulsy nové kultury a vědy, tak je perzekvovala. Tím vlastně způsobila takovou intelektuální sebekastraci v tom 19. století, a tím se ocitla vlastně v určitém postavení velmi neblahém a ztratila velkou část jednak vzdělaných vrstev a jednak také zanedbala ty sociální otázky a ztratila ty dělnické vrstvy,“ podotkl.

Své řekl také k zneužívání kněžími. „Zneužívání není nějaká církevní specialita, to, co říká stále kardinál Duka, to je svým způsobem pravda, že vlastně je to globální jev a větší část těchto věcí se děje v rodinách, a kvůli tomu nemůžeme odsoudit rodiny a celek. Je také pravda, že církev se k tomu konečně postavila čelem, vlastně daleko víc než mnohé jiné instituce. Dneska právě ty katolické instituce z tohoto hlediska jsou mnohem bezpečnější než nejrůznější jiné, tělovýchovné, mládežnické a tak dále, kde zase nebyla provedena taková radikální očista, to zamyšlení nad příčinami. Takže jistě je to něco, co otřásá důvěrou, ale zároveň by si lidé měli uvědomit, že církev s tím přece jenom něco dělá,“ sdělil. 

Podotkl pak i to, že se na něj mnozí lidé obracejí jako na alternativu. Vzpomněl v té souvislosti, jak mu Dominik Duka udělil napomenutí. „To myslím, že udělal opravdu chybu, protože ono je to napomenutí ještě špatně napsané, právně neplatné, a tak dále, ale tím vlastně způsobil, a to si mohl spočíst, že mně vlastně stoupne popularita, autorita u spousty lidí. Ti, kteří mě nenáviděli, mě budou nenávidět stejně, lidi, kteří mi fandí, mi budou fandit stejně, ale z té neutrální společnosti vždycky, když je někdo napomínám pro své názory z církevního prostředí, no, tak to mu strašně přinese popularitu a autoritu, takže on vlastně způsobil, že já jsem takhle vnímán, a to jsem nechtěl. Já bych daleko raději, abychom spolu nějak hovořili a spolupracovali, ale trošku jsem v to ztratil naději, v loňském roce, když zaznělo v katedrále sv. Víta to kázání pana kanovníka Piťhy, který byl také můj blízký přítel a blízký spolupracovník po léta,“ poznamenal Halík, jenž tehdy označil kázání Piťhy za skandální. 

„Ano, on prostě tam říkal: čekají vás vyhlazovací tábory, budou vám odjímány děti, budou prodávány a tak dále. No, tohle, když jsem slyšel, tak jsem si řekl, že s tímhle už opravdu nechci mít nic společného, tohle nemá nic společného s křesťanstvím, s evengeliem, tam není víra, tam není naděje, tam není láska. To je strašení lidí patologickými vizemi. To vypovídá o určitém jaksi depresivním rozložení toho člověka, ale nic to nevypovídá o skutečnosti; a já jsem čekal, že kardinál Duka se trošku za to omluví a řekne: tak on to přehnal. Ale on se za to jednoznačně postavil. Snažil se to nějakým způsobem omluvit tím, že on používal takové metafory a tak to vlastně nemyslel, ale on sám potom vlastně Petr Piťha napsal: já jsem vycházel z těchto a těchto pramenů. Ukázalo se, že žádný z těch pramenů nebyl seriózní. Často to byly takové fake news nebo satirické texty, on je bral vážně. Takže jsem si říkal, to žijeme prostě v jiném vesmíru, a jestliže kardinál Duka se za tohle staví, tak já tady musím nějakým způsobem ukázat něco jiného těm lidem, kteří si říkají: s tímto typem křesťanství nechceme mít nic společného,“ uzavřel Halík.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…