Na serveru Blisty.cz vyšel článek s názvem „Ohlédnutí za sametovou revolucí“. Autor v tomto svém článku hodnotí období od ukončení „komunistického experimentu“. „Jen o deset let déle trval socialistický režim, jehož kolaps oslavujeme jako konec totality a začátek svobody,“ napsal autor. Autor však míní, že to, co kontrast mezi tehdejší totalitou a nynější svobodou udržuje při životě, je představa o západní svobodě jako o nekonečné volnosti pohybu a blahobytu.
„Iluzorní představa o kapitalistické utopii protrhla berlínskou zeď a vyšla vstříc tvrdé realitě západního kapitalismu. Výsledkem je deziluze. Západ se stal rázem obyčejným, průměrným, nezajímavým, a skoro až nudným. Už vítězství Klausova ‚lidového kapitalismu‘ ukázalo jasně, že nechceme imitovat kapitalismus, který je na Západě, že nechceme žít životy západních lidí, ale chceme jít svou zcela originální postkomunistickou cestou, vstříc Západu, který jsme si vysnili tady doma ještě za socialismu,“ psalo se v Britských listech.
Kapitalismus prý však nečekal s tím, že v postkomunistických státech bude milován. Dle autora byl kapitalismus zvyklý na kritiku zleva. Tady však byl až zbožšťován. Toto přepólování je prý pro samotný západní kapitalismus podvratné. Autor to ilustroval na příkladu ze Švejka. „Připomeňme podvratnost Haškova Švejka, který svou slepou loajalitou vůči oficírům rakouské armády ničí jejich autoritu. Rakouský důstojník vskutku neví, jestli si z něho Švejk svou přehnanou poslušností k jeho příkazům nedělá náhodou srandu. Podobně smíšené pocity muselo na Západě vyvolávat i postkomunistické zbožštění trhu,“ napsal.
Heslo sametové revoluce „Návrat do Evropy“ bylo prý též podvratné. Autor argumentuje, že je skrz naskrz prosáklé socialistickou potřebou dohnat Západ a pak prý v něm vůbec neběží toliko o dohánění Západu, který na Západě je. Kdyby skutečně přibližování k Západu mělo odpovídat realitě, tak jsme prý museli přistoupit na to, že nahradíme komunistické aparátčíky odborníky ze Západu, ti po dobu své osvícenské diktatury – rozhodně lépe než my – vytvoří demokratické instituce, jež nám následně předají. To se však nestalo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle