Havel se bez jakékoliv diskuse setkal s dalajlámou a tím to začalo. Tento text o Číně se v kavárnách nebude číst lehko

17.08.2020 18:22 | Zprávy

Petr Drulák, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů a bývalý velvyslanec ve Francii napsal komentář pro časopis Argument. Píše o nás a o Číně. Cesta předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wan podle Druláka jen připomněla, že česko-čínské vztahy jsou v posledních letech tou nejkontroverznější oblastí české zahraniční politiky. A co vidí jako největší problém ve veřejné debatě o Číně? Radost určitě neudělá filozofické fakultě.

Havel se bez jakékoliv diskuse setkal s dalajlámou a tím to začalo. Tento text o Číně se v  kavárnách nebude číst lehko
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Velvyslanec ve Francii Petr Drulák

Drulák hned na začátku píše o mocenském postavení Číny: „Čína je nová globální velmoc a chová se podle toho – asertivně a někdy agresivně. Posiluje na úkor exkluzivního globálního postavení, které USA a jejich spojenci včetně Česka získali po konci studené války,“ a dodává: „Navíc má svůj vlastní politický a hodnotový systém, který je odlišný od toho západního.“

Podle Druláka je pro Českou republiku důležité, pokud chce budovat vztah s Čínou, aby měla hluboké znalosti o zemi, jasnou představu o vlastním zájmu a strategickou rozvahu. Česká zkušenost se ale podle Druláka formovala jinou cestou. „Vše začíná zahraničněpolitickým moralismem Václava Havla. Bez jakékoliv představy o českém zájmu a bez jakékoliv odborné či politické diskuse, tedy nekompetentně a nedemokraticky zahájil novou etapu česko-čínských vztahů setkáním s dalajlámou,“ a přisazuje si: nositelé moralismu na české politické scéně někdy více, někdy méně úspěšně sabotují pokusy o realistické nastavení vzájemných vztahů, před pár lety šlo o ministra Hermana (věrného tradici lidoveckých podrazů), dnes o předsedu Senátu Vystrčila (kam se poděl konzervativní pragmatismus ODS?). 

Na Tchaj-wan se přitom rozhodl odletět již zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera. A to i navzdory kritice prezidenta Miloše Zemana a čínské ambasády. S Vystrčilem na Tchaj-wan odletí početná 90členná delegace včetně osmi senátorů, vdovy po Jaroslavu Kuberovi a piráta Hřiba. Vystrčil se pro cestu prý rozhodl z principiálních důvodů, doslova řekl: „Buď budeme dodržovat principy, nebo počítat groše.“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Jan Lipavský byl položen dotaz

Peníze a kariéra jsou pro vás evidentně na prvním místě

Jestli máte takový problém s tím být Pirát, proč jste stranu neopustil dřív, než se jí přestalo dařit? Možná teď zůstanete dál ministr, možná si pak vysloužíte nějaký dobrý flek, ale to je vám jedno, jak jste se zachoval jako člověk? Bartoš vás kdysi bránil a zastával se vás a co jste udělal vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Popřála k vítězství. To stačilo. I Hrušínský šel vynadat Maláčové za Konečnou

22:30 Popřála k vítězství. To stačilo. I Hrušínský šel vynadat Maláčové za Konečnou

Zvolení bývalé ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové novou předsedkyní Sociální demokraci…