Albrightová uvedla, že neví, proč mezi setkáními představitelů České republiky a USA uplynulo dlouhých 8 let, protože není součástí Trumpovy administrativy. Ale dodala, že zorganizovat takovou schůzku trvá dlouho a podílí se na tom velké množství lidí. Moderátorka připomenula spekulace médií o schůzce, které se zúčastnili i další představitelé Trumpovy vlády. Zeptala se, zda to byla běžná schůzka, či o něco výjimečnější. Albrightové návštěva přišla dlouhá a doufá, že si politici rozuměli, zvláště když se v médiích spekuluje, zda je Trump pro NATO, nebo proti. Jako moc zajímavou a výjimečnou shledala informaci, že český premiér navštívil centrálu CIA v Langley. Podle ní je důležité, že se Babiš s Trumpem bavili nejenom o firmě Huawei, ale i o plynu, protože Amerika nemá ráda to, co se děje s projektem Nord Stream, který podle ní činí Evropu závislou na ruských dodávkách.
Přednáška Madeleine Albrightové na PF UK ZDE
Dalším tématem byla kniha Fašismus–Varování, kterou Albrightová napsala a v Čechách jí vydalo nakladatelství Argo. Moderátorka se ptala, co Albrightovou přimělo knihu napsat. Albrightová zřejmě cítila skrytou otázku na Donalda Trumpa a řekla, že vždy má chuť něco psát a knihu by napsala, i kdyby byla zvolena Hillary Clintonová. „Dívala jsem se na ty věci, co se všude dějí, a společnosti jsou rozdělené, lidé nevědí, jaký dopad mají technologie na jejich život, a je tu víc a víc rozdělení,“ konstatovala bývalá ministryně a dodala, že proto se rozhodla podívat na historii fašismu a na to, co se děje v některých zemích. Znepokojující je podle ní vývoj v Maďarsku, v Turecku a ve Venezuele. Takže se rozhodla svou knihou varovat. Připomenula také blížící se výročí okupace Československa nacisty: „Proto já si myslím, že lidé musí rozumět historii a kam ty věci vedou, takže je dobré je varovat.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas