Hazard s občany. Šéf Aliance pro budoucnost zjistil, co prý udělali v Brně

22.07.2021 13:44 | Zprávy

Předseda Aliance pro budoucnost upozorňuje na nedávnou zprávu z médií, že Brno zrušilo část pojistek u pojišťoven a rozhodlo se jít cestou vlastního fondu. “To je hazard vůči občanům. Nikdy nemohou shromáždit takové rezervy, aby vykryli případnou katastrofu. Doplatili bychom na to my všichni,” varuje Sehnal.

Hazard s občany. Šéf Aliance pro budoucnost zjistil, co prý udělali v Brně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal

Sotva se začal svět vzpamatovávat z nejhorší covidové situace, přichází ve střední Evropě jedna přírodní katastrofa za druhou. “Nejdřív tornádo na jižní Moravě, teď masivní záplavy hned v několika zemích. Postiženo bylo nejen Německo, ale také Belgie a nevyhnulo se to ani severu Čech. Ve Spojených státech zase požáry z velkého sucha. Během krátké doby tak pojišťovny ve světě zaznamenaly všechny tři typy přírodních katastrof. Požáry, záplavy a silný vítr s tornádem,” připomíná šéf Aliance pro budoucnost. 

“I proto mě šokovala zpráva, že brněnští politici před časem zrušili část městských pojistek a rozhodli se jít cestou vytvoření vlastního pojistného fondu. Jeden tamní politik to chválil, jak je to skvělá věc, že nemusí platit nic pojišťovnám a má ve vlastním interním fondu asi 180 milionů korun. Naopak, toto je mimořádně alarmující,” podivuje se Sehnal.

Podle něho jde o hazard ze strany Brna. “Stačí se podívat na důsledky tornáda. Tři drobné vesnice mají škody v miliardách. Pokud by tornádo proběhlo 50 kilometrů severněji přes Brno, škody by se sčítaly v mnoha desítkách miliard korun. Není v silách žádné municipality, aby vytvořila dostatečně velký zdroj peněz ve formě úspor, aby se zajistila pro případnou katastrofu. Vysokou míru jistoty u pojišťoven přináší řetězení, kdy i pojišťovny jsou zajištěné u tzv. zajišťoven, jde o celosvětově propojený systém,” připomíná politik.

“Jestliže si v Brně myslí, že jim vlastní fond s necelými dvě stě miliony v případě velké katastrofy pomůže, tak hrubě riskují. Pokud je to skutečně pravda, je to ve vztahu k občanům neomluvitelné a my v Alianci pro budoucnost jsme zásadně proti takovým exotickým scénářům,” uvádí dále.

Kdyby v Brně nastala škoda velkého rozsahu skutečně, bude muset zakročit stát. “Vláda vezme peníze nás všech, nasype je do Brna a bude se tvářit, že je to správně. Není to správně. Město Brno nebo jakákoli obec by měla být zodpovědná a standardně se pojistit. Jinak budeme zase my všichni doplácet. V tomto smyslu je potřeba vést i občany. Stát tu není od toho, aby peníze vybrané na daních od pracujících lidí vyplácel těm, kteří se ke svému majetku chovají nezodpovědně,” dodává Pavel Sehnal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

18:40 Green Deal končí. Trump vytrhl základní kámen, říká ekonom Pikora

„Tím, že teď Trump vytrhl základní kámen, tak Green Deal končí,“ věří ekonom Vladimír Pikora. V EU s…