Hejtman Grolich vyzýval v ČT k vyvíjení tlaku na očkování v domovech pro seniory. Chystá se prý i systémová změna pro rozdělování dotací

14.06.2021 20:32 | Zprávy

Roušky při výuce už dál nebudou od července povinné v žádném kraji, do obchodu a za kulturou bude také moct více lidí, rozhodla o tom vláda. Ta dnes jednala i s hejtmany. Jak se kraje vracejí k normálnímu životu a jak zvládají očkování, popsal v pondělním Interview ČT24 hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Věnoval se také případu, kdy v domově zemřel nakažený senior. „Měl by být vyvíjen tlak na očkování těch, kteří s nimi přicházejí do styku,“ uvedl. Kromě jiného prozradil, že se zřejmě budou měnit podmínky pro rozdělení evropských dotací pro nemocnice a zařízení sociálních služeb.

Hejtman Grolich vyzýval v ČT k vyvíjení tlaku na očkování v domovech pro seniory. Chystá se prý i systémová změna pro rozdělování dotací
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Jan Grolich, 4. hejtman Jihomoravského kraje

„V Brně se vrací život do normálu celkem rychle. Můžeme se nadechnout a začít si života užívat,“ uvedl, že se život konečně vrací do normálu v oblasti gastronomie, kultury i turismu.

Důležité je očkování, které si Grolich ve svém kraji pochvaluje. „Vše funguje, jak má, jsem rád, že jsme to ještě na začátku, když o tom rozhodovaly kraje, vzali do svých rukou. Praktici u nás očkují víc, protože jsme jim dali vakcíny hned na začátku,“ vysvětlil, proč si Jihomoravský kraj drží v očkování u praktiků prvenství.

Stále se ještě čeká na mnoho odpovědí od vlády ohledně přípravy na podzimní očkování. Od září možná začnou očkovat děti nad dvanáct let, možná budeme muset počítat s termíny pro třetí dávky a další. „Snažím se tyto otázky pokládat stále dokola a neznáme stále odpověď. Vláda už by měla teď pracovat alespoň s některými možnými scénáři,“ míní.

Kvůli další velké vlně a zrychlení přeočkování navrhl premiéru Babišovi, aby praktikům pomohli a zpřístupnili jim očkovací systém, který funguje i pro očkovací centra. „Tento registrační systém by se mohl zpřístupnit praktikům už dnes. Pak by se nemohlo stávat, že jsou lidé vedení i u praktiků i v očkovacím centru, to vytváří fiktivní fronty. Praktikům by to usnadnilo strašně práci, nemají čas všechny jen obvolávat,“ zmínil s tím, že Babiš přislíbil, že jeho návrh zváží.

Komentoval také situaci v domovech pro seniory. Na Jablonecku zemřel naočkovaný senior, protože se znovu nakazil. Z domovů pro seniory ale zaznívá, že k očkování nesmí nikdo nikoho nutit. „Představa, že by se dnes navrhlo povinné očkování proti covidu, tak z toho by byla – lidově řečeno – velká mela. U jiných nemocí je dnes ale ze zákona očkování již běžné. Podle mě by mělo být povinné i u lidí, kteří komunikují s takto zranitelnými lidmi. Měl by na to být vyvíjen větší tlak. Jinak to může znamenat až smrt člověka,“ uvedl Grolich.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Piráti

Dobrý den, zajímalo by mě, koho jste volil jako vašeho nástupce a jestli byl Hřib vaším favoritem a co si o něm myslíte? Nemyslíte, že on stranu spíše pohřbí? A zajímá vás vůbec osud strany? Přeci jen byl jste to vy, kdo ji vybudoval a podle mě je velká chyba, že jste jako předseda skončil.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

18:25 Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

Zapomeňte na americké volby, skutečnou globální událostí je slyšení eurokomisařů. I tím bruselský se…