Televizní reportáž začíná záběrem na rodinu Battových, jejíž členové mají na sobě značkové oblečení, nosí dioptrické brýle. Děti mají v rukou tablety. To vše svědčí o tom, že rodina nepatřila v Iráku mezi ty nejchudší.
Přesídlení platili čeští křesťané
V reportáži dostává slovo Georgis Batto, uprchlík z Iráku, bývalý ředitel školy: „My jsme měli předtím život, o jakém se nikomu na světě ani nesnilo. Zanechal jsem tam práci s platem, který by stačil pro pět rodin v České republice,“ tvrdil na kameru.
Reportér pak dodává, že rodina Battových přiletěla do ČR v celkovém počtu 17 lidí. Z toho je devět dětí. Jejich přesídlení platili čeští křesťané. Hned po příletu začali s výukou češtiny a vyřizováním formalit, aby mohli co nejdříve začít žít s místními obyvateli.
Celá reportáž je ZDE
Jenže problém je v tom, že jihlavská radnice nabídla Iráčanům byty 2+1 v centru města. Ty se jim ale vůbec nelíbily. V reportáži bylo naznačeno, že televize nedostala možnost byty zhlédnout. A tak kamera zabírá jen zvenku nově vypadající fasádu staršího činžovního domu. Byty nabízené Iráčanům prý mohli vidět jen oni a lidé, kteří se o ně starají.
Zřejmě mezi ně patří i ředitelka Centra multikulturního vzdělávání Dana Fiedlerová, která se reportérům Primy svěřila: „To jsou krásné byty, sama bych tam ráda bydlela.“
Bydlení je pro nás nejdůležitější
Pan Batto má ale jiný názor: „Chtěli bychom tady zůstat a později i pracovat. Ale nejdůležitější je pro nás bydlení. Než abychom bydleli v přemalovaném kravíně, tak to se raději vrátíme do Iráku,“ řekl televizi nekompromisně.
Mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis řekl, že pokud výběr bydlení nebude Iráčanům opravdu vyhovovat, není žádným problémem, aby organizátor integrace oslovil soukromé majitele a pronajímatele bytů. „Každopádně Jihlava nabízí to, co má,“ uvedl na obhajobu města.
Další člen rodiny Battových, Hader Batta, pak dodal: „Mám příbuzné ve Spojených státech, v Kanadě, v Německu nebo ve Švédsku. Všude o ně bylo lépe postaráno.“
Ze svého současného bydliště odejdou do tří měsíců
Reportér k tomu dodal, že celá mnohočetná rodina opustí své dočasné bydliště v penzionu zhruba po třech měsících.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek zmíněnou reportáž také viděl a evidentně jej nadzvedla ze židle. Na svém facebookovém profilu totiž napsal: „Viděl jsem včerejší reportáž TV PRIMA s iráckými křesťanskými uprchlíky v Jihlavě a jsem šokován jejich vyjádřením týkajícím se nabízeného bydlení v obecních bytech v Jihlavě,“ uvedl s tím, že je ve spojení s nadačním fondem Budoucnost 21, který je organizátorem příchodu iráckých křesťanů.
Hašek dodal, že to celé je „nešťastná situace“. Doufá, že nepoškodí celý projekt pomoci křesťanským utečencům jako takový.
Celé znění příspěvku Michala Haška na jeho facebookovém profilu:
Viděl jsem včerejší reportáž TV PRIMA s iráckými křesťanskými uprchlíky v Jihlavě a jsem šokován jejich vyjádřením týkajícím se nabízeného bydlení v obecních bytech v Jihlavě. Jsem ve spojení s nadačním fondem Budoucnost 21,který je organizátorem příchodu iráckých křesťanů také do Brna. Je to nešťastná situace,ale byl bych nerad,kdyby poškodila projekt pomoci křesťanským utečencům jako takový.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam