Letošní léto označují meteorologové za nejteplejší a nejsušší v historii měření. Jaké škody letošní sucha v kraji způsobila? A plánujete tak do budoucna nějaké kroky k jejich zamezení?
I přesto, že hasiči vyjížděli denně až k desítkám případů, požáry takového rozsahu, jako byl například ten na Rakovnicku, se Jihočeskému kraji naštěstí vyhnuly. I tak ale došlo kvůli suchu a menším požárům k velkým škodám jak na polích, tak na majetku. Celkovou částku v tuto chvíli ještě vyčíslenou nemáme. Jsem přesvědčen, že mnohem větším škodám zabránilo i vydané nařízení o zákazu rozdělávání ohňů, jež jsem podepsal na doporučení hasičů a které trvalo 25 dnů.
Kromě sucha plní přední stránky novin i řešení uprchlické krize. Ačkoliv pro uprchlíky není Česko cílovou zemí, v posledních týdnech počet uprchlíků narůstá a v uprchlickém táboře v Bělé pod Bezdězem došlo dokonce před nedávnem i k první vážnější vzpouře uprchlíků u nás. Plánujete v souvislosti s imigrační vlnou posílení některých bezpečnostních opatření v kraji? Je to potřeba? Zasahuje nějak negativně uprchlická vlna do života občanů v kraji?
Aktuálně žádná opatření nechystáme, jelikož v současné době nemám zprávy, že by obyvatelé jižních Čech byli ohroženi nějakým bezprostředním nebezpečím. Nechci samozřejmě celou situaci okolo evropské imigrační vlny nijak zlehčovat. Evropská unie čelí v současné době velkému problému, který je třeba řešit. Nechci však, abychom podléhali hysterii způsobené šířením nepravdivých poplašných zpráv zejména na sociálních sítích i v některých médiích. Je třeba si také uvědomit, že Česká republika je pro převážnou část imigrantů jen tranzitní zemí, nikoli cílem cesty.
Jak byste v souvislosti s krizí hodnotil komunikaci a spolupráci nejen s vládou, ale i s představiteli sousedního Rakouska?
S představiteli Rakouska, konkrétně hejtmany Dolního a Horního Rakouska, jsem se ohledně tohoto problému nedávno sešel a komunikaci bych zhodnotil jako velmi slušnou. Jsem i v kontaktu s představiteli české vlády, ale jak jsem se zmínil výše, v současnosti nevnímám nějaké extrémní hrozby, které by bylo třeba nenadále řešit. Situaci ale sleduji a sledujeme a jsme připraveni reagovat.
Volební lídry bude v ČSSD dál vybírat grémium společně s krajskými špičkami, ačkoli členové ČSSD v referendu schválili, že chtějí rozhodovat o podobě kandidátek. V primárkách ale členové budou moci měnit pouze pořadí od druhého místa, lídry budou moci jen potvrdit. Vyplývá to z návrhu volebního řádu, o němž má vedení ČSSD hlasovat v září. Co vy na to?
Současné stanovy byly schváleny na sjezdu v březnu a z nich budeme vycházet. Považuji za přirozené, že vedení strany chce mít vliv na výběr lídrů kandidátek, současně je správné, aby si své mohli říct i členové strany. V předkládaném volebním řádu to tak je – způsob navrhování jak lídrů, tak i všech dalších kandidátů je otevřený všem a každý má možnost toho využít. Myslím, že na předních místech kandidátek by měli být lidé, kteří dokážou oslovit veřejnost, budou dobře seznámeni s děním v daném regionu a umějí správě identifikovat problémy a navrhovat jejich řešení.
Ptala jsem se zejména s ohledem na vaše působení v čele kraje. Prozradíte nám, zda budete chtít znovu příští rok obhajovat svůj mandát?
V této chvíli o tom velmi pečlivě přemýšlím a jsem rád, že cítím podporu jak od občanů, tak ze strany jihočeské ČSSD i přímo od předsedy strany Sobotky. Pokud se kandidovat rozhodnu, určitě to včas oznámím.
Do voleb zbývá ještě rok. Jaké hlavní priority jste si vytyčil?
Pokud budu kandidovat, určitě se budu držet svých tradičních priorit, na kterých je správa Jihočeského kraje postavena již posledních sedm let, kdy ho vede ČSSD. Určitě bych jmenoval fungující zdravotnictví, zlepšování veřejné dopravy a opravu komunikací, podporu školství či intenzivní jednání s vládou o rozhodnutích, která se přímo dotýkají jižních Čech, jako je dostavba Temelína nebo dálnice D3. Určitě je pro nás důležitá také skvěle fungující přeshraniční spolupráce s rakouskými a německými regiony i dalšími kraji České republiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková