Hejtman, co už zlomil hůl nad stranami: Jestli neuspěje Babiš, přijdou příště extremisté

07.12.2013 8:38 | Zprávy

„Parlamentní volby nedopadly zase až tak špatně. Neúspěch ODS, TOP 09 a Věci veřejných se dal předpokládat. Jejich vláda naštvala i řadu pravicových voličů,“ odpověděl hejtman Libereckého kraje Martin Půta na dotaz ParlamentníchListů.cz při besedě v libereckém Fryčově knihkupectví.

Hejtman, co už zlomil hůl nad stranami: Jestli neuspěje Babiš, přijdou příště extremisté
Foto: Liberecký kraj
Popisek: Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj)

Okomentoval též v Libereckém kraji vítězné Babišovo Ano.  „Lidi chtějí věřit tomu, že se politika dá dělat jinak. A že když jste druhý nejbohatší Čech, nemáte zapotřebí krást,“ uvedl s tím, že si přeje, aby nové politické uskupení nezklamalo. „Protože naštvanost lidí je tak veliká, že pokud to nevyjde ani teď, může se stát, že zvolí příště nějakého extremistu.“

Unikátní koalice zatím drží

Je to přesně rok, co v Libereckém kraji vznikla unikátní koalice utvořená z místních regionálních stran Starostové a Změna pro Liberecký kraj. Velké parlamentní strany skončily v opozici. Hejtmanem se stal starosta příhraničního Hrádku nad Nisou Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Někteří nám prorokovali, že naše koalice s převahou jednoho hlasu nevydrží ani půl roku. Máme za sebou rok a věřím, že vydržíme celé čtyři a možná pak i déle,“ konstatoval hejtman několika desítkám návštěvníků debaty konané v kultovním libereckém knihkupectví.

Otevřený kraj

„Za ten rok jsme se snažili, aby kraj byl otevřený a mohli jste nás kontrolovat a viděli na peníze, které utrácíme. Jde například o rozklikávací rozpočet, transparentní účty i přímý přenos z krajského zastupitelstva,“ uvedl. Krajská vláda se snažila o otevřené veřejné soutěže, při nichž se podle Půty letos ušetřilo 66 milionů korun. „Jsem dlouhodobě přesvědčen, že umožnit veřejnosti kontrolovat práci kraje, města, obce, ale i státu je to nejlevnější, co můžete udělat, aby se peněz z veřejného sektoru ztrácelo co nejméně,“ sdělil.

Kauza odvolaného šéfa záchranky Mackovíka

Asi největší peripetií, kterou krajská vláda řešila, byla kauza nedávno odvolaného šéfa krajské záchranky Stanislava Mackovíka, který byl  zvolen jako poslanec parlamentu za KSČM. Mackovík si i Parlamentním listům.cz stěžoval, že ho nová krajská vláda šikanovala neustálými kontrolami a že ho chtěla ničit. I proto redaktora ParlamentníchListů.cz zajímal pohled hejtmana na tuto záležitost. „Součástí tiché dohody mezi komunisty a ČSSD v minulém volebním období - která zajistila vpodstatě jednobarevné fungování krajské vlády ČSSD -  bylo, že se ředitelem záchranky stane zástupce komunistů. A kraj bude do záchranky dávat peníze jako cenu za fungování této dohody,“ vysvětloval.

Nová koalice vzniklá po podzimních krajských volbách v roce 2012 se samozřejmě necítila býti vázaná touto dohodou. „Do záchranky kraj ročně dává 170 milionů korun. Přijde mi proto přirozené, že si budeme kontrolovat, za co se ty peníze utrácí,“ upřesnil Půta.

Špatný film, ve kterém jsem bohužel musel hrát

Nicméně vznikla dlouhotrvající roztržka, zvláště mezi ředitelem Mackovíkem a krajskou zdravotnickou náměstkyní Zuzanou Kocumovou, potažmo mezi jejich politickými uskupeními Změnou pro Liberecký kraj a komunisty. Vše vyřešil až nezávislý forenzní audit, který konstatoval manažerská pochybení dnes už bývalého ředitele. Mackovík byl krátce po svém zvolení poslancem z funkce šéfa krajské záchranky odvolán.

„Bylo to jako ve špatném filmu, ve kterém jsem bohužel také musel hrát,“ přirovnal hejtman zpětně celou situaci. Nicméně Stanislav Mackovík se může po skončení poslaneckého mandátu do firmy vrátit jako řadový záchranář. „Jestli pan Mackovík mluví o šikanování, považuji to za nepřiměřený výraz. I vzhledem k tomu, za jakou stranu kandidoval. A oni mají za sebou historicky různé věci a nikdy nejednali v rukavičkách,“ upozornil Půta.

Loupilo se tady za bílého dne

V debatě hejtman ohodnotil i stávající zákon o státních zakázkách. „Jistě není ideální. Ale vzpomeňme na ten předchozí, který umožňoval, že se tu loupilo za bílého dne, losovaly se v počítačích v předem připravených programech vybrané firmy, stavělo se za ceny vyšší než v Německu,“ připomněl hejtman Libereckého kraje. „To byl výchozí stav. Poslanci  úpravami kyvadlo nasměrovali na druhou stranu, takže teď je problém vůbec něco vysoutěžit. Což je sice účinné protikorupční opatření, protože když se nesoutěží, nikdo nemůže nic ukrást. Nepříjemné ale je, že se nic nepostaví,“ s humorem glosoval Půta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…