„Zkoušela jste něco udělat s nerovnoměrnou životní úrovní a počtem obyvatel v krajích nebo to nepovažujete za důležité téma? A jestli jste se o něco pokusila, tak proč se stále nic nezměnilo, “ tak zněla otázka od tazatele.
Hejtmanka hned v úvodu ujistila, že řešení nerovnoměrnosti životní úrovně a odliv především mladých lidí z krajů jsou věci, které jsou prioritní pro kraj a naštěstí i pro stát. „Asi víte, že Karlovarský kraj patří společně s Ústeckým a Moravskoslezským krajem mezi strukturálně postižené regiony zapojené do programu Restart, jehož cílem je zlepšit ekonomiku těchto krajů a významně zvýšit životní úroveň lidí, kteří v nich žijí. Po schválení programu Restart Vládou ČR v červenci 2017 jsme předali zástupcům Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj přehled klíčových opatření za Karlovarský kraj, která zahrnovala například vznik vysoké školy se zaměřením na balneologii, jejíž absolventi budou velmi dobře uplatnitelní v našem regionu. V současnosti se bude vláda zabývat aktualizací akčního plánu, ve kterém máme další investiční priority našeho kraje, mimo jiné výstavbu nové příjezdové komunikace k plánovanému zkušebnímu centru BMW na Sokolovsku, toto centrum by mělo přinést stovky pracovních míst především pro mladé lidi z našeho kraje,“ popisuje hejtmanka kraje o co se v poslední době snaží.
„Kdybych odliv obyvatel z kraje nepovažovala za důležité téma, nebojovala bych za otevření pobočky policejní školy v Sokolově, kde nastoupí první studenti od nového školního roku, a věřím, že i když je řada z nich z jiných regionů, alespoň někteří u nás v příštích letech zůstanou. Společně s exministrem obrany Stropnickým jsme také podepsali memorandum, jehož součástí je vznik nového výcvikového střediska pro budoucí profesionální vojáky na Doupově, i to by mohla být jedna z atraktivních možností pro mladé lidi, jak najít zajímavé uplatnění. Kraj od května letošního roku uděluje také rekordní náborové příspěvky pro lékaře a zdravotnický personál nemocnic na území regionu, když se zaváží, že budou pracovat po určitou dobu v našich zdravotnických zařízeních. Nerovnoměrná životní úroveň je dána také tím, že jsme krajem s nejnižším počtem vysokoškoláků a nejvyšším počtem lidí s pouze základním vzděláním. Proto například udělujeme středoškolská a vysokoškolská stipendia, která mohou uchazeče o studium motivovat k lepším výsledkům. Změny nenastanou okamžitě, lusknutím prstů, je to běh na dlouhou trať,“ popsala Jana Mračková Vildumetzová konkrétní kroky, které se právě teď snaží uskutečnit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Barbora Richterová
Ing. et Ing. Jan Skopeček, Ph.D. byl položen dotaz
Nemyslíte, že je nedůstojné především to, o kolik se vaše platy navyšují?
I soud řekl, že se vaše platy navyšovat nemusely, kdybyste je oddělili od platů soudců. Proč jste to neudělali?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.
Další články z rubriky
22:55 Elon Musk zesměšnil Zelenského. Oheň je na střeše. Z Ukrajiny ale zní závažná otázka
„Spojené státy nás nemohou nutit sedět a poslouchat u jednacího stolu. Jsme nezávislá země,“ řekl pr…
- 20:10 Jasný viník – média. Novinář ukázal, jak poštvala občany proti sobě
- 15:47 Ne, takový podvod nespáchám. Vědce nutí k přepsání knihy o Ukrajině. Jde o Nord Stream
- 14:35 Moravec pod palbou za „speciál“ k 17. listopadu. Nevybral ty správné hosty
- 12:05 Novinář Tuna se diví, že lidem vadí drahé máslo. „Mně stačí žervé nebo kozí sýr.“
- 10:35 Rozčílená Miroslava Němcová. Václavem Klausem, který ani nebyl ve studiu