Frankl je kromě migrace expert také na moderní antisemitismus, který se liší od toho středověkého. „Předmoderní antijudaismus byl více založen na představě židů jako náboženské skupiny, zatímco ten nový je spíše fenomén masové politiky,“ narážel Frankl na holokaust nebo vztah některých muslimských zemí a Izraele.
Fakt, že v Evropě narůstá míra antisemitismu, je podle Frankla určitým způsobem způsobeno migrací, ale těch důvodů je více. „Většina radikálních muslimů přišla do Evropy již mnohem dříve než v posledních letech a jejich radikalizace je výsledkem toho, že se pohybují na kraji evropské společnosti, ať už ve Francii nebo jinde,“ vysvětluje.
„Ale je pravda, že i uprchlíci a migranti si přinášejí antisemitismus ze svých zemí. Je potřeba je například vzdělávat v historii, jak se o tom vedou debaty v Německu,“ radí Frankl, kterému vadí zjednodušené a předsudečné vnímání migrace.
Migrace je totiž podle něj běžnou součástí života společnosti. „Není to nic nového, a právě historie v tom může pomoct. A také je potřeba, aby lidé byli ubezpečeni, že se situace nevymyká kontrole, aby lidé neměli představu nějaké živelné vlny uprchlíků, kteří nás tady zaplavují,“ říká.
„I lidé s kritickým postojem vůči migraci o ní musejí uvažovat realisticky. Aby nebyla diskutována z pozice konspiračních teorií. Ti lidé, kteří sem přicházejí, k tomu mají své politické a ekonomické důvody, není to žádná konspirace muslimů a levicových politiků v Bruselu,“ říká na adresu lidí, kteří věc zjednodušují.
Důležité je podle Frankla nevnímat všechny migranty jako jednolitou skupinu lidí, kteří jsou všichni radikálové. „Ve společnosti roste představa nějakého muslimského narušitele a nepřítele běžných občanů a ten jejich hněv pak padá i na muslimy, kteří podle žádných kritérií není možné považovat za radikální. Navíc podobné předsudky a konspirační vnímání ještě před 80 lety platilo pro židy,“ přidal přirovnání expert na moderní antisemitismus.
„Jsem velmi citlivý k tomu, aby se protiuprchlické nálady přetavovaly do nacionalismu, čehož jsme teď svědky. Stačí se podívat do historie, k čemu to v nacistickém Německu vedlo, když byli antisemitské nálady spojeny s radikálním nacionalismem,“ upozorňuje Frankl.
Současná společnost podle něj často sklouzává k náboženské, a dokonce i rasové nesnášenlivosti a tomu se musí zamezit. „Problém je ten, že společnost se často dívá na uprchlíky optikou až rasistickou, kdy například muslimští migranti z Afriky jsou rasisticky uráženi,“ dodává Frankl s tím, že přitom mnohé muslimské africké země nemají s antisemitismem nebo terorismem nic společného.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma