Podle historika byla i první republika plná skandálů, politických a korupčních kauz. Reálná podstata té doby byla podle něj založena na obrovské hospodářské krizi ihned po založení první republiky. „My vplujeme bezprostředně po vyhlášení do krize a ta krize je velmi silně hospodářská, ale má dozvuky i v politice,“ popisuje historik s tím, že lidé jsou nespokojení, roste nezaměstnanost a do čela se postaví Alois Rašín, kterému se na jedné straně podařil úžasný úkol – zavřít hranice a okolkovat měnu. „Podaří se mu stabilizovat naši měnu,“ vyzdvihl s tím, že zároveň je kritizován ostatními ekonomy, že opomíjel export. V důsledku silné měny tak výrazně klesal vývoz. „Sice se osamostatníme i měnově, ale zároveň uzavřeme,“ podotkl.
Vyzdvihl také osobnosti, které svým úžasným podnikatelským výkonem do té doby vpadnou. Například Baťa. „To je člověk, který kromě toho, že má ekonomický směr, není žádný revolucionář, který by vstal s republikou. On je kontinuální podnikatel, který by ovšem výrazně nezbohatl, kdyby nebyla válka a neměl by státní zakázky,“ vyjmenoval s tím, že se nezastavil jen u ekonomického hlediska, ale chtěl ovlivňovat i spotřební ekonomiku a volný čas svých zaměstnanců. „Baťa není jen ekonomický fenomén, ale také sociální,“ uvedl.
Obrovská politika první republiky byla směřovaná k pozemkové reformě, podotkl v další části diskuse. „Způsobí to obrovskou revoluci na venkově, lidé si mohou pořídit půdu, ale zase za poplatek. Výrazná část na ni nemá, takže vznikne hypoteční zákon a oni si na ni půjčí, pak to splácejí. Co se ale stane, pak přijde krize, přestanou splácet, a tak se obrovská masa lidí dostává do neschopnosti splácet,“ pokračoval s tím, že to může končit obrovskou krizí, kdy lidé zůstanou bez majetku.
Na závěr se vyjádřil ke střední třídě a realitě ekonomické síly. „Republika si nese slušnou tradici střední třídy, kteří nějak investují, něco si půjčí, mají nějaký sociální základ, a to takzvané měšťanstvo je velmi silná třída první republiky,“ vyjádřil se a pokračoval, že to je další historické téma, které se ztratilo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.