Hlídací pes demokracie? Naivkové. Takhle se to dělá. Ivan Hoffman k rozhovoru, který obletěl svět

17.02.2024 17:00 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Vyslechnout si druhou stranu je chytřejší, než šířit o druhé straně vlastní názor, říká Ivan Hoffman. Z novinářské praxe má bohužel zkušenost, že většina žurnalistů věří, že má čtenáře nástrahami složitého světa vodit za ruku a vychovávat ho. A to se s touto představou moc neslučuje. Proto velmi oceňuje rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimírem Putinem.

Hlídací pes demokracie? Naivkové. Takhle se to dělá. Ivan Hoffman k rozhovoru, který obletěl svět
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Zásada Audiatur et altera pars, budiž vyslechnuta i druhá strana, pochází z římského práva. Kromě juristů si ji ale osvojili i novináři. V soudním procesu jde u práva obžalovaného na vyjádření o spravedlnost. V žurnalistice jde o objektivitu. Slušná novinařina nechává čtenáře, aby si názor udělal sám.

Právě tuto triviální novinářskou zásadu musí kolega Tucker Carlson vysvětlovat kritikům, kteří jsou znechuceni, že druhá strana dostala slovo, místo aby byla umlčena. Obrovský zájem o rozhovor Carlsona s ruským prezidentem ukázal, že po názorech druhé strany je poptávka. Lidí, které nebolí myslet, je stále hodně a vzácnou možnost vyslechnout druhou stranu oceňují.

Rozhovor je žánr, který nemá jednoznačná pravidla. V privátních médiích platí nevyřčená zásada, že rozhovor je o moderátorovi, showmanovi, kvůli kterému si divák naladí televizi, a host je jenom do počtu. Seriózní zpravodajská média si naopak zakládají na prezentaci důležitých hostů. Přístup k nim je dvojí. V investigativní žurnalistice se novinář snaží hosta nachytat u nečestného jednání, u lži nebo korupce. Rozhovor je konfrontační, novinář útočí, host se brání. Druhou možností je rozhovor, ve kterém se novinář nesnaží z hosta vydolovat, co chce slyšet, ale zajímá ho, co chce host říct.

Představa novináře coby psa, který hlídá demokracii, je v éře korporátních médií naivní. Investigace vychází z politické objednávky, selektivně se vyhýbá tomu, co by poškodilo spřízněné politiky anebo byznys. Není výjimečné, že média rezignují na investigaci a publikují texty lobbistů, které vznikají v PR odděleních firem.

Jestliže se média kloní k jedné straně, riskují a dnes už i ztrácejí důvěryhodnost a sledovanost. Se ztrátou sledovanosti ovšem novináři přicházejí také o nezávislost a končí jako propagandisté. Tucker Carlson se stal populárním poté, co veřejně konstatoval, že se v počátcích své kariéry nechal zmanipulovat politiky, a stal se užitečným (americkým) idiotem. Až díky internetu a nezávislým médiím si může dovolit luxus být v dnešní Americe patriotem a svobodně přemýšlet nahlas.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Přesné zhodnocení!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAlena F. , 17.02.2024 17:45:11
Problémem je ale to, že naši papaláši chtějí uzákonit a určovat, jaké informace se k nám dostanou.

|  16 |  0

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…